Šampionát Extreme E prichádza s novinkou: Jedno auto, dvaja pretekári, muž a žena (Video)

foto: Extreme E

Elektrický terénny šampionát Extreme E prichádza s novým pravidlom, ktoré hovorí o zmiešaných tímoch. V praxi to znamená, že každá stajňa bude musieť mať posádku vytvorenú ženou a mužom.

Každá posádka bude zahŕňať muža a ženu, pričom sa počas dvojkolových pretekov vystriedajú na pozíciách pilota a spolujazdca. Každý z nich absolvuje za volantom jedno kolo. Tímy si budú môcť vybrať, v akom poradí sa posádka premení, čo umožňuje rôzne strategické možnosti. Okrem toho budú môcť bez obmedzení rozhodovať o zložení jazdcov počas celej sezóny, avšak musí byť zachovaná požiadavka rôznych pohlaví.

„Tento projekt je v prvom rade motoršportom,“ prízvukuje šéf šampionátu Alejandro Agag. „ Prostredníctvom nášho športového formátu sa uisťujeme, že jazdci môžu súťažiť s rovnakými nástrojmi, ktoré budú dostupné počas každého podujatia. Usilujeme sa o rodovú rovnosť a tento športový formát je najpravdivejším odrazom nášho cieľa. Všetci budú pretekať spolu a najefektívnejšia kombinácia jazdcov, tímov, inžinierov a auta sa dostane až na vrchol.“

Podrobnosti týkajúce sa formátu pretekov by sme mali spoznať v najbližších týždňoch. Už v tejto chvíli je do Extreme E zapojených viacero známych mien. Či už je to šesťnásobný majster sveta WRC, Sébastien Ogier, ktorý sa podieľa aj na vývoji auta s označením Odyssey 21, niekdajší šampión Formuly E Lucas di Grassi, či víťazka ženskej W Series Jamie Chadwicková. Celý menoslov zainteresovaných tvorí takmer 30 mien, ktorých by malo byť stále viac.

Medzi šiestimi z dvanástich potvrdených stajní sú renomované značky ako ABT, Andretti, HWA, QEV, Veloce a Venturi.  Premiérový ročník sa začína v januári 2021 a prebehne v piatich extrémne náročných lokalitách ako Senegal, Brazília, Saudská Arábia, Nepál a Grónsko.

Šampionát Extreme E predstavil kalendár premiérovej sezóny

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *