Šampionát Extreme E ukázal svetu svoje elektrické SUV! (FOTO+VIDEO)

foto: Extreme E

Pripravovaný šampionát Extreme E dnes na slávnom motoristickom festivale v Goodwoode predstavil svoje elektrické SUV. To vytvorí základ pre pretekársku sériu off-roadových vozidiel, ktorá odštartuje v januári 2021.

Vozidlo s názvom Odyssey 21 skonštruovala spoločnosť Spark Racing Technology a bude základným dielom pre tímy šampionátu, ktoré vyvinú vlastné balíky. Tie budú musieť zvládnuť extrémne podmienky v najnehostinnejších miestach Zeme ako Himaláje, Arktída, Amazonský prales, Sahara či ostrovy v Indickom oceáne.

Predstavené auto zahŕňa balík štandardizovaných dielov skonštruovaných spoločnosťou Spark a batériu z dielne Williams Advanced Engineering. Šasi tvorí špeciálne oceľová zliatina s využitím nióbu. Continental bude účastníkom dodávať zimné i letné pneumatiky. Maximálny výkon predstavuje 400 kW, čo je asi 540 konských síl. Pri hmotnosti 1650 kg zrýchli na stovku za 4,5 sekundy a zvládne 30-percentné stúpanie.

foto: Extreme E

„Vozidlo Extreme E SUV Odyssey 21 sa nepodobá na nič zo súčasného motoršportu,“ povedal zakladateľ a šéf Formuly E Alejandro Agag, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov tohto projektu. „Špičková technológia, ktorú použili naši poprední partneri, vyústila do tohto strhujúceho vozidla. Zvládne podať ohromný výkon v tých najnáročnejších a najrozličnejších podmienkach našej planéty. Extreme E je kombináciou vrcholovej športovej súťaže a mimoriadnych podmienok, ktoré vytvoria platformu pre ďalší výskum a vývoj. Výsledkom budú vylepšenia smerom k udržateľnej doprave.“

TIP: Sledujte nás na Instagrame

Na pretekárov a tímy čakajú nehostinné podmienky. Preteky v ekosystémoch ľadu, dažďového pralesa, hôr a púšte predstavujú nepredstaviteľné výzvy. „Či už je to Arktída, Himaláje, Amazonský prales, Sahara, alebo ostrovy v Indickom oceáne, toto auto bude prezentovať schopnosti elektrických SUV, nielen nadšencom motoršportu, ale aj spotrebiteľom, ktorí sa výberom elektrického SUV snažia prispieť k zlepšeniu stavu planéty,“ dodal Španiel.

foto: Extreme E

V prvej sezóne, ktorá sa začne v roku 2021, budú môcť tímy vyvinúť svoju vlastnú pohonnú jednotku a zvolené časti karosérie ako obal motora, predné a zadné nárazníky, bočné časti a svetlá, ktoré majú význam pre cestnú dopravu a tým pádom aj pre rôznych konštruktérov. „Našou úlohou bolo postaviť auto, ktoré by dokázalo čeliť rôznym druhom povrchov a neupraveného terénu, ktorý bude zahŕňať štrk, kamene, bahno, ľad, sneh, vodu či piesok,“ vysvetlil technický riaditeľ spoločnosti Spar Théophile Gouzin. „Hneď v prvej sezóne bude výkon nášho auta ohromujúci. Dokonca prekoná výkon a krútiaci moment vozidiel WRC. Čísla sú skutočne neuveriteľné.“

„Krútiaci moment a miera výkonu sú veľkým prielomom. Z malého balíka dostávame obrovské čísla, čo znamená nižšiu hmotnosť, úsporu priestoru a nakoniec aj lepšiu ekonomiku. Všetky získané poznatky sú využiteľné pri cestných vozidlách. V konečnom dôsledku prinášajú výhody majiteľom a trvalo udržateľnej mobilite,“ doplnil Francúz. Zatiaľ jediným potvrdeným tímom je Venturi. Hovorí sa však aj o možnom príchode úradujúceho šampióna Formuly E Jeana-Érica Vergna, ktorý vraj zvažuje nasadenie vlastného tímu.

 

Takto reagovali na podobu tohto extrémneho off-roadového SUV piloti Formuly E.

https://www.instagram.com/p/BzgPsq6hc9H/