Santiago E-Prix by mala prebehnúť podľa plánov, ale uvažuje sa aj o náhrade

foto: Formula E

Čilské Santiago by malo v januári hostiť ďalšie preteky novej sezóny Formuly E. O tomto podujatí sa hovorí už niekoľko mesiacov, pretože tamojšie nepokoje a demonštrácie môžu tretie preteky ročníka zrušiť.

Najprv to vyzeralo veľmi neisto, ale prednedávnom vedenie šampionátu potvrdilo, že sa preteky uskutočnia v plánovanom termíne – 18. januára. V piatok sme sa dozvedeli o zrušení pretekov rely spadajúcich pod WRC a tým pádom sa opäť vynorili obavy, či bude Santiago E-Prix súčasťou kalendára. Preteky rely mala vo veľkej miere financovať tamojšia vláda, kým preteky Formuly E sú dotované zo súkromného sektora. Tímy Formuly E boli podľa viacerých médií informované, že preteky v Santiagu prebehnú podľa plánu.

Vedenie šampionátu má však v zálohe aj náhradné riešenia. Podľa e-racing365 sa vraj pôvodne uvažovalo o náhrade v podobe uruguajského Punta del Este, kde sa konali preteky v prvej, druhej a štvrtej sezóne. Práve v roku 2018 bolo toto uruguajské mesto náhradou za pôvodne naplánované podujatie v brazílskom Sao Paule. História sa však zrejme nezopakuje, pretože kapacita hotelov a miestnych plážových rezortov už nespĺňa požiadavky súčasnej Formuly E.

Formula E potvrdila Santiago E-Prix, miestne nepokoje utíchajú

Ďalším možným riešením situácie by mohol byť New York. Americké veľkomesto privíta preteky v júli. V posledných troch rokoch sme tam videli zakaždým dvojité podujatie, teraz sa plánuje len jedno. Ak by sa preteky v Čile nekonali, tak by sme aj v roku 2020 mohli sledovať dvojitú New York E-Prix. To by však znamenalo, že najbližšie podujatie by sme videli až 15. februára v Mexiku. To by bolo negatívne nielen pre fanúšikov, ale aj pre celú sériu. Od pretekov v Rijáde po preteky v Mexiku by to bola až takmer trojmesačná pauza.

Zatiaľ sú to len zákulisné špekulácie, pretože do týchto chvíľ nikto nič oficiálne nepotvrdil. Ak však už nejaký čas sledujete Formulu E, tak istotne dobre viete, že takéto informácie sa vo veľkej miere napokon stávajú skutočnosťou. Uvidíme…