Šéf stajne Virgin po štarte sezóny: Aj napriek rúškam bol úsmev celého tímu viditeľný

Robin Frijns
foto: Formula E

Virgin má za sebou vydarený vstup do sezóny. V Rijáde sa mu v prvých pretekoch nedarilo, ale vynahradil si to na druhý deň. Vďaka tomu je na priebežnom treťom mieste.

Šéf stajne Sylvain Filippi sa v stĺpčeku pre oficiálny web tímu rozpísal a vrátil sa k prvým dvom pretekom. Úvodná Rijád E-Prix priniesla sklamanie, ale Virgin si všetko vynahradil o 24 hodín neskôr. Robin Frijns získal svoju premiérovú pole position a v pretekoch skončil druhý. Výkonmi zaujal aj nováčik Nick Cassidy.

Reakciu Filippiho vám prinášame v plnom znení.

„Dvojité preteky v Rijáde znamenali viac ako len otvorenie sezóny. Bol to víkend plný akcie a kontroverzií číhajúcich za každým rohom, na trati aj mimo nej. Opäť sa potvrdilo, že vo Formule E je jediným predvídateľným prvkom nepredvídateľnosť. Od súbojov tímových kolegov po úžasné manévre a desivé nehody. V prvom rade chcem povedať, že som nesmierne rád, že sú Edoardo Mortara a Alex Lynn po svojich hrôzostrašných nehodách v poriadku. Opäť sa ukázalo, aké bezpečné sú tieto auta a akou kľúčovou súčasťou je svätožiara. Som rád, že Formula E pokračuje v snahách a prináša takéto neuveriteľné podujatia, ale, čo je ešte dôležitejšie, jej prísny COVID protokol udržiava každého z nášho paddocku v bezpečí.

Úvod sezóny je vždy neznámou, najmä preto, že predsezónne testy nie sú vôbec reprezentatívne. Vedeli sme, že úroveň súťaže bude tento rok vysoká, možno najvyššia. Rozdiel medzi prvým a posledným sa naďalej zmenšuje, nie ako v iných formách pretekov. Každý z tímov na štartovom rošte môže zvíťaziť.

Pre Virgin bol duel v rijádskej púšti poskladaný z dvoch polovíc. Otváracie preteky nám nevyšli podľa predstáv. Robinova nehoda v druhom tréningu znamenala, že nemohol štartovať v kvalifikácii. Vieme, aké dôležité je vo Formule E štartovať vpredu. Potom sme tu mali drámu počas Nickovej kvalifikačnej premiéry, kde zajazdil žiarivé kolo, ktoré by stačilo aj vyššie ako na účasť v Super Pole. Avšak, on a dvaja ďalší piloti o svoje časy prišli kvôli tomu, že ich dosiahli počas žltých vlajok. Je to trochu horká pilulka, ale ako sa hovorí, také sú preteky a vy to musíte hodiť za hlavu a vyjsť z toho silnejší.

Formula E by mala vyriešiť neférové pravidlá kvalifikácie

 

 

Po náročných pretekoch tím v garáži predviedol, čo je to tvrdá práca a odhodlanie. Zábery z televíznych kamier vám to neukážu. V ten večer to bol pre každého veľmi neskorý finiš, ale na základe spätnej väzby od jazdcov sme vedeli, že musíme vyskúšať niečo iné. O viac ako dve hodiny neskôr, za pomoci expertízy z nášho vzdialeného tímu v Silverstone, sme sa rozhodli pre veľkú zmenu nastavenia. Samozrejme, že takéto rozhodnutia so sebou prinášajú neistotu, najmä kvôli limitovanému testovaniu, keďže sme zákaznícky tím. Ale všetko bolo vypočítané a o niekoľko hodín neskôr sa ukázalo, že to bolo správne.

Na druhý deň Robin vysvietil v treťom tréningu všetky časy na monitoroch, Nick bol tesne za ním na treťom mieste. To dodalo všetkým na trati aj mimo nej skutočnú dávku sebaistoty. Neskôr sme mohli vidieť, ako Robin získal svoju prvú pole position s náskokom 0,289 sekundy. Nick štartoval z veľmi solídneho desiateho miesta. Aj napriek tomu, že sme mali na tvárach rúška a masky, ste mohli naprieč celým tímom vidieť úsmev na tvári.

Sylvain Filippi
foto: Formula E

Druhé preteky boli takisto plné akcie a po viacerých zastaveniach boli červenými vlajkami  predčasne ukončené. Robin, ktorý poväčšine viedol, sa napokon musel uspokojiť s druhým miestom za bývalým tímovým kolegom Samom Birdom, ktorému opäť gratulujem. Nick skončil piaty. Tento výsledok pred nás znamenal 30. pódium vo Formule E a postup Robina na tretie miesto priebežného poradia. Ťažko slovami opísať, akú zmenu predstavoval jeden deň, a akí sme boli radi, že sme vďaka dvojitému podujatiu dostali druhú šancu.

Po pretekoch dostal Nick penalizáciu za prekročenie rýchlosti počas žltých vlajok. Jednoduchá chyba pre ktoréhokoľvek pilota Formuly E, nieto ešte pre nováčika. V skutočnosti bolo veľmi príjemné čítať, ako ho médiá označili za zatiaľ najlepšieho nováčika Formuly E vôbec. To je po dvoch pretekoch pomerne veľká pocta. Prekonal všetky očakávania a my sa už tešíme, ako sa mu bude dariť v ďalších pretekoch.

Takže, čo sme sa naučili v prvých dvoch pretekoch a čo môžeme čakať v Ríme? Veľa sa hovorilo o dominancii, ktorú v piatok ukázal Mercedes. Ešte nikdy predtým sa nestalo, aby jeden jazdec vyhral všetky tréningy, kvalifikáciu aj preteky. Je takisto jasné, že NIO a Dragon znížili stratu na čelo a že nikoho neslobodno podceňovať.“

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *