VIDEO: Šialené preteky v Santiagu vyhral nový líder šampionátu Vergne, katastrofa Audi pokračuje

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

Premiérové preteky v čilskom Santiagu sa stali korisťou Jeana-Érica Vergna na TECHEETAH. Prvé dvojité víťazstvo, nielen pre čínsku stajňu, ale vo Formule E vôbec, zabezpečil druhým miestom nováčik André Lotterer. Tretí skončil Sébastien Buemi na Renaulte, ktorý sa po Marakéši opäť postavil na pódium.

Po víťazstve v kvalifikácii zvládol Vergne aj náročné preteky, počas ktorých odrážal tvrdé útoky svojho kolegu Lotterera. V niekoľkých prípadoch došlo k veľmi tvrdému kontaktu, po ktorom mohli skončiť obaja v bariérach. Napokon sa dvojica postarala o prvé dvojité víťazstvo pre TECHEETAH v sérii. Vergne zaznamenal druhé prvenstvo vo Formule E. Renault môže byť spokojný s tretím miestom Sébastiena Buemiho, ktorý dvíha zástavu francúzskeho tímu.

Tesne za pódiom skončil Felix Rosenqvist na Mahindre, ktorý bol pred dneškom lídrom priebežného poradia. Hneď za ním evidujeme ďalšieho kandidáta na zisk titulu Sama Birda na Virgine. Táto dvojica prežila v pretekoch niekoľko ťažkých momentov, dokázala sa však prebojovať pomerne vysoko. Šiesty skončil Nelson Piquet ml. na Jaguari, ktorý v jednej chvíli bojoval s Buemim o pódium. Pri svojom pokuse dostať sa pred Švajčiara prebrzdil zákrutu a prišiel o niekoľko pozícií.

Za svojím tímovým kolegom skončil na siedmom mieste Mitch Evans. Jaguar tak získal ďalšie cenné body. Zlepšenie stajne DRAGON potvrdil ôsmym miestom Jerome d´Ambrosio. O mierne rozšírenie chudobného bodového konta tímu Andretti sa postaral deviatym miestom António Félix da Costa. Posledné bodované miesto obsadil Nicolas Prost na Renaulte.

Ďalšie katastrofálne preteky majú za sebou piloti Audi. Daniel Abt odstúpil po technickej poruche ešte pred výmenou vozidiel v boxoch. Tesne po nich sa z pretekov porúčal aj obhajca titulu Lucas di Grassi, ktorý tak natiahol negatívny rekord šampionátu. Ako prvý z obhajcov titulu nebodoval v prvých štyroch pretekoch a na lídra Vergna stráca už priepastných 71 bodov. Bod za najrýchlejšie kolo si pripísal Sam Bird.

Na čele priebežného poradia jazdcov sa ocitol Jean-Éric Vergne s tesným náskokom pred Felixom Rosenqvistom. Tretí je Sam Bird. Medzi tímami prevzal vedenie TECHEETAH pred MahindrouVirginom.

Pozrite si kompletné priebežné poradie pretekárov a tímov.

Výsledky Santiago E-Prix

poradie

pretekár

tím

čas

1.

Jean-Éric Vergne

TECHEETAH

1h 01m 24,514s

2.

André Lotterer

TECHEETAH

+1,154

3.

Sébastien Buemi

Renault e.dams

+1,959

4.

Felix Rosenqvist

Mahindra Racing

+2,793

5.

Sam Bird

DS Virgin Racing

+4,490

6.

Nelson Piquet ml.

Panasonic Jaguar Racing

+6,364

7.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+7,099

8.

Jerome d´Ambrosio

DRAGON

+13,308

9.

António Félix da Costa

Andretti Formula E

+14,811

10.

Nicolas Prost

Renault e.dams

+21,092

11.

Tom Blomqvist

Andretti Formula E

+32,924

12.

Luca Filippi

NIO Formula E Team

+44,127

13.

Edoardo Mortara

Venturi Formula E Team

+49,398

14.

Oliver Turvey

NIO Formula E Team

+1:11,928

15.

Alex Lynn

DS Virgin Racing

nedokončil

16.

Nick Heidfeld

Mahindra Racing

nedokončil

17.

Lucas di Grassi

Audi Sport ABT Schaeffler

nedokončil

18.

Daniel Abt

Audi Sport ABT Schaeffler

nedokončil

19.

José María López

DRAGON

nedokončil

20.

Maro Engel

Venturi Formula E Team

nedokončil