Športový riaditeľ Porsche o Formule E: Bola to láska na druhý pohľad

foto: Formula E

Športový šéf Porsche Fritz Enzinger pripustil, že bol spočiatku pri otázke prípadného úspechu Formuly E pomerne skeptický. Pre oficiálny web značky však zároveň doplnil, že v jeho prípade to bola láska na druhý pohľad.

Porsche má za sebou vydarený debut, keďže hneď v prvých pretekoch v Rijáde sa o druhé miesto pri premiére nemeckého konštruktéra v šampionáte postaral André Lotterer. V Čile sa Nemcom príliš nedarilo, ale to nezmenšuje pozitívne ohlasy v prostredí tímu. Legendárna značka prišla do Formuly E po dlhom a úspešnom pôsobení v LMP1.

„Prirodzene, spočiatku som bol skeptický, rovnako ako mnohí iní. Nevedel som si predstaviť, že by táto séria mohla získať takúto popularitu v priebehu niekoľkých rokov. Klasické preteky boli vždy hlučné, v boxoch a na trati bolo neustále cítiť benzín a výfukové plyny. Vo Formule E sa cvrlikanie elektrických motorov mieša s valivým zvukom pneumatík. Je to úplne iné. Mohli by sme povedať, že to bola láska na druhý pohľad,“ spomína Enzinger.

Šéf športového oddelenia upiera svoj pohľad na nových fanúšikov, ktorí môžu zmeniť terajšiu hierarchiu motoršportu.. „Mladšie a nasledujúce generácie budú mať na celú vec nestrannejší pohľad. Skôr či neskôr už deti pri hraní sa s autami nebudú vydávať zvuky spaľovacích motorov.“

Aktuálny štartový rošt ponúka nabitý zoznam konštruktérov. „Je to fantastická hutnosť výkonov a ešte stále je na vzostupe. Do šiestej sezóny je zapojených desať konštruktérov, štyria sú z Nemecka. Všetci majú rovnaký monokok a identické batérie. Výsledkom toho je veľmi zúžený priestor pre vývoj. Zmeny sú možné len v oblasti pohonnej jednotky a príslušnej elektroniky.“

„Práve tieto trendy sú dôležité pred sériovú výrobu. Formula E je jasne najnáročnejším prostredím pre vývoj vysokovýkonných vozidiel z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu, efektívnosti, ekonomiky a udržateľnosti. Chceme pokračovať v úspešnom príbehu, ktorý sme ešte v roku 2010 odštartovali s prvým hybridným pretekárskom autom,“ dodal Enzinger.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *