ŠTATISTIKY (6. časť): Kvalifikácie sú zatiaľ doménou Francúzov a Švajčiarov

štart - Mexiko
foto: © FIA Formula E

V ďalšej časti nášho seriálu zameraného na štatistické zaujímavosti z prvých štyroch sezón sa pozrieme na kvalifikačné víťazstvá z pohľadu krajín. Z tretej časti vieme, že najúspešnejším mužom kvalifikácií je Sébastien Buemi. Ako sa prejavila jeho dominancia v ukazovateli krajín?

Na čele tejto tabuľky evidujeme dve silné krajiny. O čosi navrch majú Francúzi s dvanástimi kvalifikačnými prvenstvami, ktoré si medzi seba rozdelili aktuálny šampión Jean-Éric Vergne (8), Nicolas Prost (3) a Stéphane Sarrazin (1). V tesnom závese je Švajčiarsko, o ktorého jedenásť kvalifikačných triumfov sa postaral jediný pilot – šampión druhej sezóny Sébastien Buemi.

ŠTATISTIKY (3. časť): Kráľom kvalifikácie je jasne Sébastien Buemi

Nasleduje veľká priepasť, po ktorej evidujeme dve krajiny na delenom treťom mieste. Tretia Veľká Británia má šesť prvenstiev zásluhou trojice Sam Bird (4), Oliver Turvey (1) a Alex Lynn (1). Rovnako šesť pole positions získalo Švédsko, ktoré má s druhým Švajčiarskom spoločné to, že o všetky triumfy sa postaral jeden človek. V tomto prípade Felix Rosenqvist.

Na piatom mieste je Brazília, ktorá nazbierala štyri kvalifikačné víťazstvá. Postarali sa o ne dvaja šampióni – Lucas di Grassi (3) a Nelson Piquet ml. (1). Na delenom šiestom stupienku je dvojica NemeckoBelgicko s dvomi víťazstvami. Daniel Abt, resp. Jerome d´Ambrosio vyhrali po dve kvalifikácie. Na posledných dvoch miestach sú krajiny s jedinou pole position. Postarali sa o ňu Talian Jarno Trulli a Mitch Evans z Nového Zélandu.

 

#krajinapočet pole positions
1.Francúzsko15
2.Švajčiarsko14
2.Veľká Británia14
4.Švédsko6
5.Nemecko5
6.Brazília4
6.Belgicko4
6.Portugalsko4
9.Holandsko2
9.Nový Zéland2
11.Taliansko1

Predošlé časti

Zastúpenie pilotov podľa krajín (1.časť)

Najrýchlejšie kolá pretekov podľa tímov (2. časť)

Najviac kvalifikačných víťazstiev má Buemi (3. časť)

Najviac štartov vo Formule E majú Francúzi (4. časť)

Švajčiari vyhrali najviac pretekov (5. časť)