TESTY: Bird ovládol prvý deň vo Valencii, Mercedes na chvoste (Foto+Video)

Sam Bird
foto: Formula E

Oficiálne predsezónne testy vo Valencii odštartoval najlepšie Sam Bird z tímu Virginu, ktorý so svojím Audi dosiahol najlepší čas prvého dňa. Brit dosiahol víťazné kolo v samom závere utorkového programu. Jeho kolega Robin Frijns obsadil deviaty post.

Na druhom mieste skončil Maximilian Günther, ktorý vo farbách BMW dosiahol najrýchlejšie kolo predpoludňajšej časti a dlho bol na špici aj poobede. Menej sa darilo jeho kolegovi Alexandrovi Simsovi, ktorý skončil jedenásty. Úspešné kilometre má za sebou António Félix da Costa v DS Techeetah. Portugalčan dosiahol tretí čas, kým jeho kolega a obhajca titulu Jean-Éric Vergne sa musel uspokojiť „len“ s piatou pozíciou.

 

Spokojný môže byť Jaguar a to predovšetkým zásluhou Mitcha Evansa. Novozélanďan sa vyšvihol na štvrtý post. Naopak, úvodný testovací deň nevyšiel nováčikovi Jamesovi Caladovi, ktorý dopoludnia narazil do bariéry, a zapríčinil prvé červené vlajky dňa. Táto nehoda ovplyvnila ďalší Caladov program, keďže mechanici museli dať jeho auto dohromady. Brit mal problémy aj popoludní, keď jeho auto zastalo na konci boxovej uličky.

James Calado
foto: Formula E

Solídny deň má za sebou Nissan. Sébastien Buemi skončil šiesty pred svojím tímovým kolegom Oliverom Rowlandom. Pascal Wehrlein sa popoludní postaral o čosi lepšiu náladu v tíme Mahindra Racing. Indickej stajni sa sprvoti nedarilo, až prišiel ôsmy najlepší čas od Nemca. Jeho kolega Jerome d´Ambrosio nedokázal nadviazať na svojho kolegu a patrí mu až šestnásta priečka.

Továrenský tím Audi skončil o kúsok horšie ako zákaznícky Virgin. Kým Bird a Frijns obsadili prvé a deviate miesto, Daniel Abt skončil desiaty pred Lucasom di Grassim. Nováčik vo farbách Dragonu Nico Müller skončil trinásty, jeho kolega a takisto nováčik Brendon Hartley sa dnes musel uspokojiť s poradovým číslom osemnásť.

Rozporuplné pocity vládnu zrejme v Porsche. Nováčikovský tím zažil náročný vstup do testov. André Lotterer obsadil štrnáste miesto, Neel Jani po nehode v prvej zákrute poškodil svoj monopost a vynechal veľkú časť dnešného dňa. Napokon skončil devätnásty.

 

Venturi Racing, ktorý je zákazníckym tímom Mercedesu, sa potácal na nižších pozíciách. Edoardo Mortara zaplnil pätnásty a Felipe Massa sedemnásty post. Autá monackej stajne dnes predstavili lakovanie, ktoré podľa predstaviteľov Venturi reflektuje na spoluprácu s Mercedesom.

Felipe Massa
foto: Formula E

Nové lakovanie, auto i jazdeckú dvojicu dnes predstavil prebudovaný tím NIO 333, ktorého pretekárom sa dnes vôbec nedarilo. Oliver Turvey sa len tak-tak zmestil do druhej desiatky, kým navrátilec do Formuly E Ma Čching-Chua skončil posledný s veľkou stratou.

Fanúšikovia netrpezlivo čakali na príchod Mercedesu a ten je zatiaľ podľa očakávaní náročný. Stoffel Vandoorne to dnes dotiahol len na 22. miesto. Hneď za ním skončil nováčik vo farbách strieborných šípov Nyck de Vries. Holanďan mal počas celého dňa vážne technické problémy s monopostom a na trať sa dostal prakticky až v závere.

 

Pretekári sa dnes predstavili na okruhu Ricarda Torma vo Valencii, ktorý ale oproti minulému roku prešiel menšími úpravami. Na trati sa nachádzali umelo vytvorené šikany, ktoré mali aspoň trochu pripomínať podmienky na mestských okruhoch.

Výsledky utorkových testov vo Valencii

#

pilot

tím

čas

1.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

1:15,570

2.

Maximilian Günther

BMW i Andretti Motorsport

+0,093

3.

António Félix da Costa

DS Techeetah

+0,111

4.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+0,154

5.

Jean-Éric Vergne

DS Techeetah

+0,228

6.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+0,312

7.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+0,372

8.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+0,405

9.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+0,511

10.

Daniel Abt

Audi Sport ABT Schaeffler

+0,514

11.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+0,527

12.

Lucas di Grassi

Audi Sport ABT Schaeffler

+0,570

13.

Nico Müller

GEOX Dragon

+0,817

14.

André Lotterer

TAG Heuer Porsche

+0,912

15.

Edoardo Mortara

Venturi Racing

+0,961

16.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+0,982

17.

Felipe Massa

Venturi Racing

+1,010

18.

Brendon Hartley

GEOX Dragon

+1,128

19.

Oliver Turvey

NIO 333

+1,297

20.

James Calado

Panasonic Jaguar Racing

+1,446

21.

Neel Jani

TAG Heuer Porsche

+1,773

22.

Stoffel Vandoorne

Mercedes-Benz EQ

+1,819

23.

Nyck de Vries

Mercedes-Benz EQ

+2,084

24.

Ma Čching-Chua

NIO 333

+4,650

Zajtra čaká na pilotov rovnaký program ako dnes. Ranná časť potrvá od 9:00 do 12:00 a popoludňajšia od 14:00 do 17:00. Poobede prebehnú nesúťažné preteky v klasickom formáte 45 minút plus jedno kolo. Piloti a tímy si tak budú môcť osvojiť zmeny v pretekárskych podmienkach. Nesúťažné preteky prebehli aj počas minuloročných predsezónnych testov. Predsezónne testy vyvrcholia v piatok.

Tagy:,