Tím HWA prišiel v Mexiku prvýkrát do cieľa s oboma autami

Stoffel Vandoorne
foto: © FIA Formula E

Tím HWA stále čaká na svoje prvé body vo Formule E. V Mexiku však spravil ďalší krok vpred, keď prišli do cieľa prvýkrát obaja piloti nováčikovskej stajne.

Pretekársky víkend sa začal dobre pre Stoffela Vandoorna, ktorý bol v prvom tréningu siedmy najrýchlejší. Druhý tréning a najmä kvalifikácia už nebola podľa predstáv Belgičana a štartoval až z devätnásteho okna. Paffettov mexický príbeh nebol oveľa pozitívnejší. Po štarte zo šestnástej pozície sa rovnako ako Vandoorne ocitol v mele. Po reštarte pretekov sa bývalý pilot F1 dostal o niekoľko pozícií nahor. Prišiel však trest za priskoré využitie FanBoostu, ktorý ho odsunul na osemnásty post v cieli.

Návrat k pretekom:

VIDEO: Mexické šialenstvo ovládol di Grassi, Wehrlein prehral na cieľovej čiare

„Boli to naozaj veľmi náročné preteky. Auto sa hneď po štarte vyplo, vinou čoho som sa prepadol takmer o celé kolo. Vďaka červeným vlajkám som sa dostal opäť do pretekov. Po dobrom reštarte som predbehol zopár áut. Bol som späť v hre až do chvíle, keď som dostal trest v podobe prejazdu boxovou uličkou, čo moje preteky úplne zničilo. Aspoň som dokázal prísť do cieľa. Máme za sebou niekoľko ťažkých hodín a musíme sa z nich do budúcna poučiť,“ povedal Vandoorne, ktorý je priebežne dvadsiaty druhý.

Belgičan sa pristavil aj pri spomínanom treste, ktorý dostal za priskoré využitie FanBoostu, ešte pred stanoveným časovým limitom. „Neviem, čo presne hovoria pravidlá, ale použili sme ho priskoro. Zdá sa mi, že potom sme prekročili aj maximálny povolený výkon. Niektoré veci naozaj nemám pod kontrolou,“ povedal bývalý pilot F1, ktorý vraj rokuje s ruským tímom SMP Racing pôsobiacim vo vytrvalostnej WEC. Vandoorne by tak mohol počas aktuálneho kalendárneho roka absolvovať simultánne dva pretekárske programy.

Gary Paffett
foto: © FIA Formula E

Paffett prišiel do cieľa na šestnástom mieste a celkovo je dvadsiaty prvý. „Tieto preteky mali dobré a zlé aspekty. Predstavovali sme si iný výsledok. Nie je to však jednoduché, keď štartujete zo šestnásteho miesta. Každopádne, vyhli sme sa problémom a dokončili preteky. Získali sme viac dát a naďalej na sebe budeme pracovať. Veľa sme sa toho naučili a dosiahli sme progres. Žiaľ, z Mexika odchádzame bez bodov. Boli tu však aj pozitívne veci.“

Tím HWA je zatiaľ jediný, ktorý v doterajšom priebehu sezóny nebodoval. „Tento víkend nedopadol podľa našich prianí. Fakt, že sme mali obe autá vzadu, je sklamaním. Všetko sa to začalo náročnými tréningami, ktoré poznačili zvyšok rušného dňa. Preteky boli veľmi chaotické. Pozitívne je, že sme najazdili ďalšie kilometre a dokončili preteky s oboma autami. Obaja jazdci odviedli solídnu prácu. Na tom môžeme stavať,“ povedal šéf tímu Ulrich Fritz.