Tímy chvália nové pravidlo o červených vlajkách

foto: © FIA Formula E

V Ríme začalo platiť nové pravidlo, podľa ktorého je pri aktivácii červených vlajok zastavená časomiera. Dovtedy sa čas pri vyvesení červených vlajok nezastavil a všetci si museli počkať na vedenie pretekov, ktoré dodatočne pridalo k uplynutému času ďalšiu porciu minút. Tento spôsob riešenia situácie však vyvolal množstvo kritiky a preto došlo k zmene.

„Je to jednoduchšie, než ako keď čakáte na pridaný čas. Na to, kedy riaditeľ pretekov vypočíta nový čas a konečné trvanie pretekov. Zastavením času je to pre všetkých okamžite jasné. Začneme tam, kde sme skončili. Je to rýchlejšie a čistejšie. Ľahšie sa s tým vyrovnáme,“ povedal pre Autosport šéf stajne DS TECHEETAH Mark Preston.

Jeho kolega z Jaguaru James Barclay, ktory je aj predsedom Asociácie tímov a konštruktérov Formuly E pre ten istý zdroj doplnil: „Takto je dosiahnutý väčší konsenzus. Predtým sme tu mali preteky odjazdené naplno. Pri pohľade na počet odjazdených kôl je jasné, že boli kratšie. Práve preto túto zmenu podporil každý pretekár, ale aj tímy, Formula E a FIA.“

„Je to veľmi logické rozhodnutie. Keď je podujatie reštartované, tak sledujeme riadne preteky. Videli sme to v Ríme. Boli to preteky, kde sme museli byť na štarte trochu opatrní, čo sa týka energie. Znamená to, že sme sledovali skutočné motoristické preteky,“ dodal šéf Jaguaru. Britská značka sa v Ríme tešila z prvého víťazstva na medzinárodnej scéne po 28 rokoch.

Niektorí piloti si myslia, že k zastaveniu času by malo dôjsť aj pri výjazde bezpečnostného vozidla na trať či pri fáze FCY. Pred časom sa takto vyjadril víťaz pretekov v Ríme Mitch Evans a naposledy ho podporil aj úradujúci šampión Jean-Éric Vergne.