Todt: Formula E novej generácie sa bude líšiť od toho, na čo sme zvyknutí

monopost - Spark SRT05

Program vývoja monopostov pre piatu sezónu 2018/2019 je riadený pod dozorom Medzinárodnej automobilovej federácie, ktorá sa do takejto úlohy pasovala vôbec prvýkrát.

O futuristickej podobe budúcich áut, ktoré pred časom predstavil Spark, sme vás už informovali. Portál Motorsport.com vyspovedal prezidenta FIA Jeana Todta, ktorý odmietol uviesť bližšie detaily okolo dizajnu auta, avšak očakávať môžeme radikálny odklon od dnešnej podoby jednosedadlových vozidiel, predovšetkým v ich zadnej časti.

„Radi by sme pripravili zaujímavé prekvapenia a toto auto bude príjemným prekvapením s novou bezpečnosťou a technológiami. Už len to, že v pretekoch budeme mať jediné auto pre každého pretekára, predstavuje veľkú zmenu. Formula E je vo svete motoršportu vizionárskou kategóriou,“ prezradil Todt.

Auto piatej sezóny by sa malo zúčastniť na privátnych testoch v októbri. Následne dostane začiatkom budúceho roka každý konštruktér jeden kus pre potreby vlastného testovania. Každý z nich by mal dostať k už pätnástim testovacím dňom ďalších osem dní navyše. FIA chce, aby boli všetci účastníci poriadne pripravení na veľké zmeny a úskalia, ktoré prinesie piata edícia.

Formula E má náskok

Formula E propaguje čistú dopravu predovšetkým v mestskom prostredí. To súhlasí s nedávnymi vyjadreniami britskej a francúzskej vlády, ktoré od roku 2040 zakážu predaj vozidiel so spaľovacími motormi. „Zákaz bude platiť pre všetky nehybridné autá. Predstavitelia vlád chcú takto posilniť propagáciu elektrických áut, takže v tomto smere má Formula E náskok.“

V poslednom období boli ohlásené viaceré príchody veľkých značiek do elektrickej série. „Nevedeli sme, kto každý by sem prišiel. Je to ako s reštauráciou. Otvoríte ju, dáte do toho všetko a neviete, kto do nej vstúpi a naje sa. S Formulou E to bolo rovnaké. Tvoríme nový šampionát a je skvelé, že promotérom je práve FIA. Všetci tejto sérii naozaj veríme. Navyše, teraz vieme o prichádzajúcich konkurenčných konštruktéroch. Presne to sme chceli,“ dodal na záver Todt.

Zdroj: Motorsport.com, foto: SparkTechnology.com