Todt: Roborace nie je budúcnosťou motoršportu

Jean Todt

Plánované preteky Roborace vyvolali v posledných mesiacoch búrku nevôle, ale aj obdivné ohlasy zo strany nadšencov nových technológií. Nová pretekárska séria by sa mala stať podporným podujatím v rámci jednotlivých ePrix. Fanúšikovia sa pýtajú, či bude vyzerať budúcnosť motoršportu takto alebo nie. Prezident FIA Jean Todt má jasnú odpoveď: „Určite nie.“

Francúz vníma sériu autonómnych vozidiel ako predvádzanie umenia, ktorého budú tieto vozidlá schopné. „Je to jedna z príležitostí vidieť veci, ktoré inak vidieť nemôžeme. Aj v Le Mans som videl ľudí, ktorí jazdili v simulátore. To ale neznamená, že 24-hodinové preteky usporiadame iba prostredníctvom simulátorov. Podľa mňa je pri tejto téme prítomných priveľa emócii a neprimeraných reakcií. Musíme byť pragmatickí a veci dostanú normálny význam. Licencie majú len naši športovci, robotom ich pochopiteľne neudelíme,“ dodal Todt.

V Roborace budú súťažiť autonómne vozidlá na základe vopred naprogramovaného softvéru. Podľa doterajších informácií by malo ísť o podpornú sériu pretekov Formuly E už od sezóny 2016/17.

Zdroj: Motorsport-Total.com, foto: Adam Warner (LAT)