Továrenský tím BMW využíva v aute obnoviteľné textilné vlákna

Alexander Sims
foto: Formula E

Továrenský tím BMW, ktorý zažíva úspešný vstup do novej sezóny, posúva hranice o čosi ďalej v oblasti využitých materiálov.

Bavori sa v druhých pretekoch sezóny v Rijáde dočkali prvého triumfu v sezóne zásluhou Alexandra Simsa, ktorý je priebežným lídrom šampionátu. Monopost iFE.20 obsahuje časť, ktorá je vyrobená z obnoviteľných textilných vlákien. Konkrétne ide o hriadeľ chladenia.

„Ľanový chladiaci hriadeľ, ktorý používame v našom aute, je veľmi dôležitý pre náš tím. Vo Formule E využívame neustále inovatívne riešenia. V tomto prípade je to testovanie ľanu v extrémnych poveternostných podmienkach. Skvelé je, že tento obnoviteľný materiál má oproti zaužívaným materiálom v motoršporte, ako napríklad uhlík, niekoľko výhod. Naším cieľom je vždy využívanie najvhodnejšieho materiálu pre každý jeden diel,“ prezradil športový riaditeľ BMW Jens Marquardt.

Ako uvádza tím vo svojom vyhlásení, ľan má v porovnaní s uhlíkom väčšiu absorpčnú schopnosť a lepšiu odolnosť voči nárazu, čo môže byť na hrboľatých mestských okruhoch s bariérami veľkou výhodou. To isté platí aj pre prípad kontaktu s inými vozidlami.

Alexander Sims očakáva od vozidiel Gen3 nové výzvy