Úradujúci šampióni z DS Techeetah chcú oba tituly. Ako dopadne súboj medzi da Costom a Vergnom?

António Félix da Costa a Jean-Éric Vergne
foto: Formula E

Tím DS Techeetah je pred berlínskym super finále v najvýhodnejšej pozícii, pretože vedie obe priebežné poradia. V tímovom má osembodový náskok pred BMW a v hodnotení pretekárov vedie António Félix da Costa pred Mitchom Evansom z Jaguaru o jedenásť bodov.

Šéf tímu Mark Preston pre oficiálny web šampionátu prezradil, že s postupným zlepšovaním výkonov svojho tímu v prvej polovici sezóny bol spokojný. Teraz sa teší na návrat na trať. „S motošportom som začal, keď som bol na univerzite, čo bolo veľmi dávno. Nikdy som si nemyslel, že by som mohol byť mimo trate tak dlho, takže sa veľmi teším na návrat. Pracujeme na našom prísnom pláne a udržujeme si vlastný rytmus. Udržiavame istý tlak na všetkých, aby sme postupovali vpred.“

„Vždy je dobré jazdiť v aute naživo počas shakedownov, čo sa nám podarilo. Simulácie predstavujú dlhú cestu, ale nikdy úplne nenahradia jazdu v reálnom svete. Už sme používali množstvo cloudových pracovných nástrojov, ale situácia jednoducho urýchlila naše využívanie technológií. Ako všetci na svete, mali sme pravidelné virtuálne mítingy, aby sme sa uistili, že je to tá najlepšia možná komunikácia, keďže ide o kľúčovú súčasť každého elitného tímu. Vývoj väčšinou súvisí so softvérom, procesmi a procedúrami, ktoré podporujú auto vzhľadom na homologizované časti. Preto sme tvrdo pracovali na tejto optimalizácii,“ pokračuje Brit.

Maximilian Günther, António Félix da Costa a Jean-Éric Vergne
foto: Formula E

Šesť pretekov v priebehu deviatich dní otestuje všetky piliere tímu. „Sústredíme sa na prípravu na všetky normálne elementy, ktorým sa pred pretekárskym víkendom venujeme, ale práca s menším počtom zamestnancov, ktorí nesmú urobiť chybu, predstavuje veľkú zmenu. Kľúčové pre Berlín bude zvládnutie začiatku a vyhýbanie sa problémom. Myslím si, že víťazmi sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú tí, ktorí zaznamenajú najhladší štart do šiestich pretekov.“

„O tímovom šampionáte zrejme rozhodnú body od oboch jazdcov v každých pretekoch. V Saudskej Arábii sme nemali najlepší štart, ale veľmi rýchlo sme dali veci dokopy a je neuveriteľné, že pred druhou fázou sezóny vedieme obe poradia,“ dodal Preston, ktorý sa vlani tešil z premiérového tímového titulu pre DS Techeetah. Navyše, Jean-Éric Vergne vlani obhájil svoj predchádzajúci titul a stajňa tak mohla oslavovať dvojnásobne.

POTVRDENÉ: Berlín ponúkne šesť večerných pretekov, takto vyzerá harmonogram!

V tejto sezóne sa zatiaľ viac darí da Costovi, ktorý je priebežným lídrom. „V tíme sa od posledných pretekov dokopy nič nezmenilo. Spolupracujeme veľmi úzko, keď som v aute a inžinierov mám prostredníctvom vysielačky neustále v ušiach. Prostredníctvom shakedownu a simulácií sme sa na návrat pripravili veľmi dobre. Vyskúšali sme si všetky možné scenáre a eventuality.“

„Čakajú nás rôzne konfigurácie trate, časové obmedzenia a preto sú prípravy kompaktnejšie. Všetku obvyklú prácu sme museli stlačiť do kratšieho časového obdobia. Je to istý druh adaptovania, ale som si istý, že to s chlapcami a celým tímom zvládneme a že sa týmto výzvam veľmi rýchlo postavíme. Veľmi sa teším na návrat k pretekom,“ doplnil Portugalčan.

Je otázne, ako sa bude situácia v tíme vyvíjať, pretože obhajca titulov Vergne je momentálne ôsmy s 36-bodovu stratou na svojho kolegu. Už prvé podujatia naznačili, že si títo jazdci napriek navonok dobrému vzťahu nič nedarujú. Tešiť sa tak môžeme na iskrenie medzi oboma pretekármi a je takmer isté, že sa o zaujímavé finále pričinia aj ostatní jazdci z okruhu favoritov.

Možno sa v jednej chvíli rozhodneme pre tímovú réžiu, hovorí šéf DS Techeetah

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *