Útočný režim by mal prejsť zmenami, zhodujú sa niektorí piloti

foto: © FIA Formula E

Pilot Jaguaru Mitch Evans si myslí, že Formula E by mala byť vo veci útočného režimu radikálnejšia. Novozélanďan sa tak pre Autosport vyjadril pred víkendovými pretekmi v San-ja, kde sa elektrický kolotoč predstaví premiérovo.

Formula E v pretekoch využíva dva časové úseky, v ktorých jazdci dostávajú 25 kW výkonu navyše. Po prejazde aktivačnou zónou pilot aktivuje útočný režim, ktorý má k dispozícii počas ďalších štyroch minút. Tímy nedokážu simulovať využitie útočného režimu, pretože relevantné detaily  sa dozvedajú len hodinu pred pretekmi. Do hry tak vstupuje ďalší strategický element, ktorý stojí za zváženie. Na jednej strane pilot získa výhodu dočasne zvýšeného výkonu, lenže pre aktiváciu musí opustiť ideálnu stopu, čím môže prísť o pozíciu a cenný čas.

Medzinárodná automobilová federácia a vedenie šampionátu nechcú už v tejto sezóne príliš experimentovať a tak sa zdá, že zmien v súvislosti s dĺžkou aktivovaného útočného režimu, či ďalšími možnosťami sa tak skoro nedočkáme. Na potrebu vyladenia vecí súvisiacich s útočným režimom upozorňujú viacerí jazdci a predstavitelia stajní.

Mitch Evans
foto: © FIA Formula E

„Myslím si, že sa stále snažíme nájsť rovnováhu medzi časovou stratou, pozíciou, či o ňu prídeme alebo nie. Nikto v skutočnosti nevie, či prídeme o miesto alebo len o čas. Dúfam, že sa to z hľadiska aktivácie trochu premieša. Vo všetkých doterajších pretekoch to bolo rovnaké a bolo by fajn, keby sa udialo niečo radikálne, a videli by sme osemminútový aktívny útočný mód, dve sady štyroch minút, alebo čokoľvek, čo bude fungovať,“ povedal Evans.

Útočný režim bol zavedený pred touto sezónou a pri jeho premiére v Rijáde sa zniesla vlna kritiky na umiestnenie aktivačnej zóny. Práve tento faktor je častou témou diskusií. Podľa Josého Maríu Lópeza z tímu DRAGON by sa na umiestnení zóny dalo popracovať. „Myslím si, že pozícia útočného módu nebola príliš dobrá. V Hongkongu sme riskovali, že do nás niekto zozadu narazí, rovnako ako v Mexiku. Neustále sa učíme.“

„Na začiatku sezóny sme mali trochu šťastia, pretože preteky boli veľmi pekné, ale myslím si, že na ostatných miestach to bude podobné ako v Hongkongu. Uvidíme, čo sa bude diať. Každá trať je iná a je to prvá sezóna s útočným režimom. Niekde to môže byť dobré, inde nie,“ dodal argentínsky pretekár.