Už cez víkend štartuje Extreme E s hviezdami F1, rely či relykrosu

foto: Extreme E

Už v sobotu štartujú prvé preteky premiérovej sezóny nového šampionátu Extreme E, ktorý prináša mnoho zaujímavostí. Púštna Desert X Prix prebehne počas dvoch dní v saudskoarabskej Al´Ule. Sledovať ju môžete na českej verzii Eurosportu.

Na štarte uvidíme slávne mená svetového motošportu, medzi nimi až troch šampiónov F1 Lewisa Hamiltona, Nica Rosberga a Jensona Buttona. Pravda, iba posledný menovaný bude sedieť za volantom, pretože niekdajší kolegovia z Mercedesu povedú vlastné tímy v pozícii majiteľa a šéfa.

„Nastal čas na preteky a ja neviem ani vysvetliť, aký som hrdý a vzrušený,“ povedal zakladateľ a šéf Extreme E Alejandro Agag. „V bezprecedentných podmienkach sa urobilo neskutočné množstvo práce v snahe dať túto revolučnú sériu dokopy. Extreme E však nie je len pretekanie a získavanie trofejí. Ide o vyššie záujmy. Sú to preteky pre našu planétu, v ktorých nevidíme cieľovú čiaru. Prostredníctvom sily športu chceme poukázať na environmentálne výzvy a možné riešenia.“

Čo je Extreme E?

Extreme E je šampionát, ktorý ponúkne päť pretekov na piatich odľahlých miestach našej planéty, ktoré sú nepriaznivo poznačované klimatickými zmenami. Dvojčlenné posádky budú riadiť 400-kilowattové elektrické SUV s označeným ODYSSEY 21. Prvá sezóna prebehne s rovnakým vozidlom pre všetky tímy, v budúcnosti by však mal byť povolený vývoj pohonných jednotiek a meniča.

Atraktívny formát a hviezdne zloženie

Už viackrát sa spomínalo, že formát pretekov je ovplyvnený Hviezdnymi vojnami a Rely Dakar. Každé z podujatí bude trvať dva dni, ak nerátame pravidelný piatkový shakedown. Sobota bude venovaná kvalifikačným pretekom, z ktorých vzíde zloženie pre finálové súboje. Každé preteky budú trvať dve kolá s celkovou dĺžkou zhruba osemnástich kilometrov.

Vôbec prvýkrát uvidíme dvojčlenné posádky, ktoré musia byť zložené zo ženy a muža. Cieľom tvorcov je týmto spôsobom podporiť rodovú rovnosť. Tímy si môžu zvoliť poradie svojich jazdcov na základe stratégie, ktorá im najviac vyhovuje. To znamená, že v tzv. head-to-head súbojoch uvidíme takmer s určitosťou aj priame súboje pretekárov a pretekárok.

Takto vyzerá zloženie tímov

    ABT CUPRA XE – #125 – Mattias Ekström / Claudia Hürtgenová

    ACCIONA | Sainz XE Team – #55 – Carlos Sainz st. / Laia Sanzová

    Andretti United – #23 – Timmy Hansen / Catie Munningsová

    Segi TV Chip Ganassi Racing – #99 – Kyle LeDuc / Sara Priceová

    Hispano Suiza XITE Energy Team – #42 – Oliver Bennett / Christine Giampaoliová

    JBXE – #22 – Jenson Button / Mikaela Åhlin-Kottulinsky

    Rosberg X Racing – #6 – Johan Kristoffersson / Molly Taylorová (šéfom tímu je Nico Rosberg)

    Veloce Racing – #5 – Stéphane Sarrazin / Jamie Chadwicková

    X44 – #44 – Sébastien Loeb / Cristina Gutiérrezová (šéfom tímu je Lewis Hamilton)

Šanca pre fanúšikov

Fanúšikovia budú môcť vstúpiť do diania a pomôcť svojmu tímu pri získaní výhody. Podporiť svojho favorita môžete prostredníctvom oficiálneho webu Extreme E a Twitteru použitím hashtagu #GridPlay a menom pilota rovnako v podobe hashtagu. Toto hlasovanie môže veľmi výrazne ovplyvniť štartové miesta jednotlivých tímov vo finále. Stajňa s najväčším počtom hlasov si bude môcť vybrať svoju štartovú pozíciu.

Harmonogram púštnej Desert X PRIX

sobota

7:30

prvé kvalifikačné kolo, prvé preteky

8:00

prvé kvalifikačné kolo, druhé preteky

12:30

druhé kvalifikačné kolo, prvé preteky

13:00

druhé kvalifikačné kolo, druhé preteky

nedeľa

7:30

semifinále

8:00

Crazy Race

12:20

finále

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *