V budúcej sezóne by sme mohli vidieť tzv. boost mód s dočasným extra výkonom

foto: © FIA Formula E

Vedenie Formuly E zvažuje od budúcej sezóny zavedenie tzv. boost módu, ktorý by priniesol dočasný o 25 kW vyšší výkon. Podľa portálu e-racing365 by malo ísť o osemminútový úsek, v ktorom by mali autá namiesto 200 kW k dispozícii až 225 kW.

Túto výhodu by mohol každý pretekár využiť iba raz. Mal by na to vymedzených osem minút a mohol by ju využiť bez ohľadu na to, či je na trati bezpečnostné vozidlo alebo či na trati vejú žlté vlajky. Tento režim by mohol byť aktívny len medzi druhým a predposledným kolom. Zatiaľ vraj nie je nič potvrdené, ale všetko smeruje k tejto alebo podobnej zmene.

Väčšina pilotov je pri tejto otázke opatrná. „Ak by to bolo takto, tak je to dobrý nápad. Každopádne by som sa však čudoval, keby to bolo také vzrušujúce ako zastávky v boxoch. Pochybujem. Bojím sa toho, že to každý využije už na začiatku, keďže je mnoho pilotov pod tlakom. Prípadne ak bude niekto štartovať zozadu, tak mu to v prvých kolách môže veľmi pomôcť. Páči sa mi tento nápad, ale myslím si, že by sme mali mať nejaký druh zastávky v boxoch, aby to bolo vzrušujúcejšie,“ myslí si Felix Rosenqvist z Mahindry.

foto: © FIA Formula E

Pilot Virginu Alex Lynn túto zmenu podporuje, navrhuje však aj ďalšie zmeny. „Osobne si myslím, že tento potenciálny systém vyzerá výborne. Snažím sa udržať v pretekoch strategický element. Bolo by skvelé, keby sme mali časomieru a možno nejaké LED displeje na boku auta pre divákov na tribúnach i pred televízormi.“

Podobne to vníma aj Nicolas Prost z Renaultu. „Veľmi sa mi páči idea rôznych energií, ale preferoval by som osem oddelených zvýšení výkonu, alebo tri počas troch kôl, nie však jedno jediné. Ak tam bude bezpečnostné vozidlo alebo žlté vlajky, tak to bude smola. Takže ak by bola táto výhoda rozdelená, mohlo by to byť podľa mňa férovejšie.“