V Monaku uvidíme Formulu E zrejme len na skrátenom okruhu

Sam Bird - Monako
foto: © FIA Formula E

Formula E sa v blížiacej sa sezóne zrejme predsa len predstaví na skrátenom okruhu v Monaku. Informujú o tom viaceré zdroje vrátane Autosportu.

Nádeje šéfa Formuly E Alejandra Agaga, ktorý si želal preteky na okruhu F1, tak zrejme nadobro zhasli. Prvé trhliny v plánoch elektrického kolotoča vyplávali na svetlo po nedávnom vyjadrení prezidenta FIA Jeana Todta, ktorý podľa vlastných slov nevidí dôvod, pre ktorý by sa mala Formula E predstaviť na trati F1.

„Pôjdeme na krátkej trati. FIA nechce, aby sme využili rovnakú trať ako F1. Potrebné úpravy súvisiace s dlhšou verziou by boli veľmi nákladné. Z hľadiska efektivity toto rozhodnutie súvisí s prianím všetkých tímov. Im sa krátka trať páči. Ja som chcel rovnaký okruh ako v F1, FIA mi to však nedovolí,“ povedal Agag.

foto: © FIA Formula E

Španiel aj naďalej odmieta porovnávanie Formuly E s Formulou 1. Rozhodnutie FIA rešpektuje. „Vôbec nie som frustrovaný. Chcem povedať, že tohto porovnávania sa z hľadiska času neobávam. Podľa mňa si to ľudia nevšimnú a ani si to neuvedomia. Tento pohľad však nezdieľajú všetci.“

Snahu tímov zostať na kratšej trati potvrdila aj šéfka Venturi Susie Wolffová. „Obhajovala som krátku trať, pretože je omnoho bližšie k divákom. Zdalo sa mi, že s týmito autami by sme na dlhom okruhu spravili dvadsať kôl, nevideli by sme dostatok predbiehania. Nemali by sme to robiť len preto, že to robí aj F1.

Kalendár skompletizuje asi Santiago

Predbežný kalendár poznáme už nejaký ten piatok a až na jedno miesto je kompletný. Jediným voľným termínom je 12. január, ktorý ale takmer s istotou zaplní čilské Santiago. Hovorí sa aj o výmene Zürichu za Bern. „Finalizujeme všetky dohody. Ešte to nemáme úplne dotiahnuté, ale udeje sa to. Zürišská starostka má záujem o Formulu E s dvojročnou periodicitou. Takže v tejto sezóne nie, až v ďalšej. O tom sa bavíme,“ uzavrel Agag.