V roku 2022 vstúpia do hry vozidlá Gen3, koľko konštruktérov budeme mať na štarte?

Sébastien Buemi
foto: Formula E

Nissan sa rozhoduje, či zostane vo Formule E aj počas nástupu vozidiel tretej generácie v roku 2022. Japonský konštruktér by sa podľa The Race mal rozhodnúť v nasledujúcich týždňoch.

Táto téma naberá na dôležitosti, pretože po nadchádzajúcom ročníku opustia šampionát Audi a BMW. Zatiaľ jediným potvrdeným konštruktérom v súvislosti s novou érou Formuly E je Mahindra. Pokračovanie v kategórii pre nasledujúce dva ročníky potvrdili Jaguar, Mercedes a Porsche. Viacero tímov a konštruktérov však požaduje isté zmeny. Konštruktéri sa musia vyjadriť do konca marca, či zostanú v sérii aj za účasti vozidiel Gen3.

Nissan je pre Formulu E veľmi dôležitý konštruktér, pretože jeho modely elektromobilov patria medzi najpredávanejšie na svete. Pre obe strany je toto kľúčový okamih. Nissan si pochvaľuje návratnosť svojich investícii aj napriek tomu, že mu vedenie šampionátu zakázalo pohonnú jednotku s dvomi jednotkami MGU spred roka a pol.

PODCAST: Audi a BMW opúšťajú Formulu E, kto ich nahradí?

Práve vozidlá tretej generácie by pre Nissan mohli byť vývojovou platformou pre technológie využiteľné v elektromobiloch. Športový riaditeľ značky Tommaso Volpe pre The Race ešte počas testov vo Valencii prezradil, ako vníma Formulu E a bohatú účasť konštruktérov. „V tejto chvíli sú v privilegovanej pozícii, pretože majú množstvo konštruktérov, čo jednoznačne potvrdzuje, akou relevantnou sa táto séria stáva.“

„COVID, ak už nič iné, tak verím, že ešte viac tlačí na elektrifikáciu základného podnikania. Musím povedať, že konštruktéri majú množstvo spôsobov, ako prezentovať seba a technológie, vrátane elektrifikácie, takže každé rozhodnutie musí byť posudzované opatrne. To neznamená, že zotrvanie vo Formule E nemá svoje výhody, určite má, ale môžete ich porovnať s inými prospešnými iniciatívami, ktoré sú dostupné,“ pokračuje šéf Nissanu.

„Analyzujeme, koľko peňazí môžeme pomocou Gen3 vygenerovať, a či to bude rovnako funkčné ako mnohé iné alternatívy. To sú rozhovory, ktorým sa venujeme. Nikto nepopiera hodnotu Formuly E. Ak mám byť úprimný, pre značku sme vo Formule E vygenerovali veľkú hodnotu,“ dodal Volpe. Všetci konštruktéri očakávajú detaily týkajúce sa nákladového stropu, ktorý je nezanedbateľným faktorom pri rozhodovaní.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *