Valencia príde pre obavy o dočasnú šikanu, testy tak budú menej relevantné

Maximilian Günther
foto: Formula E

Formula E len včera zverejnila podrobnosti týkajúce sa oficiálnych predsezónnych testov vo Valencii. Jednou z nich je zrušenie šikany, ktorá vlani skomplikovala život viacerým jazdcom.

Dočasná šikana mala na trati simulovať podmienky mestských tratí, na ktorých Formula E jazdí. Podľa športového riaditeľa Formuly E sa však tentoraz rozhodli pre jej vynechanie, keďže prípadné nehody by mohli znamenať poškodenie monopostov. Vzhľadom na to, že ročník štartuje už v polovici januára, by to mohol byť problém. Vozidlá by mali byť hneď po testoch nalodené na loď do Čile.

Pri debute trate ako hostiteľa predsezónnych testov pred tromi rokmi boli použité dve šikany, následne zostala iba jedna, ktorá sa stala vlani miestom viacerých nehôd. Následne vznikla komisia, ktorej členmi sú aj niektorí aktuálni piloti. Tá pomáhala vedeniu šampionátu vybrať čo najlepšie a najbezpečnejšie konfigurácie okruhov. Tento projekt sa osvedčil a pokračuje aj naďalej.

Poznáme harmonogram predsezónnych testov, trať prejde zmenami

Vráťme sa ale k spomínanej šikane. Nie všetci jazdci sú totiž nadšení rozhodnutím odstrániť ju. Nová tvár Mahindry Alexander Sims pre The-Race ponúkol svoj pohľad na vec. „Chápem, že tam vlani došlo k viacerým poškodeniam, ale v skutočnosti to bola jediná zákruta, ktorá bola typická pre Formulu E a jej štýl riadenia. Zvyšok okruhu ponúka vysoké rýchlosti, ktoré nie sú pre Formulu E relevantné. Úplne chápem zložitosti spojené s nájdením dokonalého dejiska, ale niekoľko pomalých zákrut by celej veci prospelo.“

Simsov bývalý kolega z BMW Maximilian Günther sa v tom snaží nájsť pozitíva. „Stará šikana bola poriadne úzka a vlani viedla k viacerým incidentom a červeným vlajkám. Možno bola príliš extrémna, ale určite je dobré vytvoriť na trati aj miesta s nižšou rýchlosťou. Nová verzia s veľmi rýchlou prvou zákrutou veľmi nesedí autu Formuly E. Napriek tomu sa teším na skúšanie limitov môjho auta v tejto novej zákrute. Bude to vzrušujúce.“

Oficiálne predsezónne testy sú na programe od 28. novembra do 1. decembra.

PODCAST: Tímy sa pripravujú na predsezónne testy vo Valencii, prestupové šumy neutíchajú

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *