Vandoorne konečne dokončil preteky a predskokani Mercedesu z HWA majú prvé pódium

Stoffel Vandoorne
foto: © FIA Formula E

Bývalý pilot F1 Stoffel Vandoorne získal pre seba i nováčikovský tím HWA prvé pódium od príchodu do šampionátu. Belgičanovi sa to podarilo v siedmych pretekoch sezóny v Ríme.

Vandoorne odštartoval svoju púť za skvelým výsledkom štvrtým miestom v daždivej kvalifikácii. Po štarte sa dostal na tretie miesto pred Josého Maríu Lópeza na DRAGONE. Po červených vlajkách a následnom reštarte si dokázal udržať svoju pozíciu a v cieli tak slávil prvú pódiovú priečku. „To bol víkend! Konečne sa nám podarilo všetko potrebné spojiť dokopy. S týmto výsledkom som nesmierne spokojný. Na konci to nebolo jednoduché. Musel som dávať pozor na auto a len tak-tak som prišiel do cieľa. Kvalifikácia bola opäť dobrá, ale hrdí by sme mali byť predovšetkým na našu rýchlosť v pretekoch.“

„Začiatok sezóny bol z našej strany veľmi náročný a nie vždy sme mali dobrú rýchlosť. Posledné preteky ukázali, že vo Formule E sa môže stať čokoľvek. Táto séria je nepredvídateľná. Po každých pretekoch prišiel progres a zlepšili sme našu celkovú rýchlosť. Tento víkend sme si zo zoznamu odškrtli niekoľko vecí. Konečne som prišiel do cieľa, čo sa mi zatiaľ v tejto sezóne nepodarilo,“ povedal spokojný Vandoorne, ktorý sa vďaka slušnej porcii bodov posunul v priebežnom poradí na štrnásty post.

Návrat k pretekom v Ríme:

Mitch Evans vyhral v Ríme svoje prvé preteky Formuly E, prvé víťazstvo aj pre Jaguar! (Video)

Stoffel Vandoorne
foto: © FIA Formula E

Formula E zažíva neuveriteľnú sezónu. V prvých siedmich pretekoch sme videli sedem rôznych víťazov. „Tento šampionát je nepredvídateľný. Sedem rôznych víťazov v siedmich pretekoch. Ktovie, kto zvíťazí v Paríži? Možno uvidíme ôsmeho víťaza a ôsmy tím, ktorý sa bude tešiť z prvenstva v pretekoch,“ dodal bývalý pretekár F1.

Jeho kolega Gary Paffett štartoval po komplikáciách až zo šestnásteho okna. Jeho preteky sa skončili po hromadnej kolízii, ktorú zapríčinil López. Práve do zadnej časti jeho monopostu narazil Paffett a po necelých troch minútach musel odstúpiť. „Som veľmi sklamaný. Kvalifikácia bola náročná. Nepodarilo sa mi dať dokopy dobré kolo. Výsledkom toho bol štart v strede poľa a potom som sa zaplietol do kolízie. Môj pocit bol taký, že v náročných podmienkach bolo auto dobré.“

Gary Paffett
foto: © FIA Formula E

„Rýchlosť bola v poriadku, dokázal som sa dostať pred viacerých pretekárov a v aute som sa cítil dobre. Následne som sa však ocitol v kolízii. López – no neviem, čo tam robil. Úplne minul vrchol zákruty a narazil priamo do steny. Keď ste hneď za autom, ktoré skončí v bariérach, tak nemôžete spraviť nič. Narazil som doňho a mňa trafil JEV. Predok auta bol poškodený a to bol koniec mojich pretekov. Škoda,“ dodal osemnásty muž celkovej klasifikácie.

Nadšený po prvom pódiu vo Formule E bol šéf stajne Ulrich Fritz. „Naše prvé pódium! Pre celý tím to bol skvelý deň. Stoffel odjazdil skvelé preteky a neurobil žiadnu chybu. Bolo to veľmi pôsobivé. Škoda, že Garyho preteky sa tak skoro skončili. Nebola to jeho chyba. Takisto mohol dosiahnuť dobrý výsledok.“ Predskokan Mercedesu je v priebežnom poradí na deviatom stupienku.