Vandoorne mohol byť šampiónom, nebyť smoly a nešťastnej zhody okolností

Stoffel Vandoorne
foto: Formula E

Po berlínskom finále sezóny sa skloňoval predovšetkým nový šampión Nyck de Vries, ale aj jeho rivali, ktorých postihla smola.

O úvodnej kolízii počas posledných pretekov medzi Mitchom Evansom a Edoardom Mortarom sa už povedalo a napísalo veľa. Rovnako tak o následnom vypadnutí nováčika Jakea Dennisa. Omnoho nenápadnejším, ale možno ešte vážnejším kandidátom bol de Vriesov kolega Stoffel Vandoorne.

Belgičanova sezóna nebola zlá a nebyť chýb či smolných incidentov, prvým majstrom sveta Formuly E mohol byť práve on. Prvý zo spomínaných incidentov sa stal v Ríme, kde doplatil na súboj s Andrém Lottererom, prepadol sa do stredu poľa a mal po šanciach na dobrý výsledok. Mimo jeho kontroly bol aj ďalší incident vo Valencii, kde kvôli administratívnej chybe štartoval po zisku pole position posledný. V pretekoch skončil tretí, ale bez trestu mohol vyhrať.

„Rímske preteky a pravdepodobne aj tie vo Valencii sa možno mohli skončiť víťazstvom. Tie v daždi a najmä v Londýne. Keď strácate 30 bodov, je ťažké to prekonať,“ povedal pre The Race. Ak spomínal Londýn, tak tam ho o dobrý výsledok pripravil Oliver Rowland, ktorý s ním kolidoval a možno práve tento incident rozhodol o tom, že Vandoorne titul nezíska.

De Vries je prvým šampiónom bez minulosti v F1, uvidíme ho vo Williamse?

„Nemyslím si, že moja konečná pozícia odráža výkon, ktorý sme počas sezóny mali. Myslím si, že sme boli, ja alebo Nyck, v mnohých pretekoch referenčným bodom. Ja som získal štyri pole positions, oficiálne tri, pretože tú vo Valencii mi vzali. V pretekoch sme patrili k najrýchlejším autám,“ pokračuje Belgičan.

Aby to ale nevyzeralo iba na smolu, tak dvojica Mercedesu sa nevyhla ani slabým výkonom, predovšetkým výsledkovo. „Myslím si, že aspoň z mojej strany šlo často o extrémnu smolu, keď som prišiel o bodovanú pozíciu. Určite sme robili aj chyby a nie vždy som v kvalifikácii všetky veci optimalizoval, ale každý mal smolu. Myslím si, že to, čo mi najviac ublížilo, boli tie veľké straty.“

„Ukázali sme skvelé tempo, takže z hľadiska čistej rýchlosti mám pocit, že sme urobili ďalší krok vpred. Cez víkendy som to dokázal predvádzať celkom pravidelne, či už v pretekoch alebo v kvalifikácii. A to je niečo, čo si so sebou musíme vziať do budúcej sezóny. Musíme byť na to hrdí. Myslím si, že po všetkej tej smole si zaslúžime odísť ako tímoví šampióni,“ dodal Vandoorne.

POTVRDENÉ: Mercedes po budúcej sezóne opustí Formulu E, ale…

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *