Venturi na čele s Mortarom slávilo v Hongkongu svoj premiérový triumf vo Formule E

Edoardo Mortara
foto: © FIA Formula E

Jubilejné 50. preteky Formuly E si bude veľmi dlho pamätať monacký tím Venturi na čele s Edoardom Mortarom. Švajčiarsky pilot s talianskym pasom sa postaral o premiérové víťazstvo v elektrickom kolotoči nielen pre seba, ale aj pre stajňu.

Na pódiu sa síce z prvenstva radoval Sam Bird z Virginu, lenže dostal následný trest za kolíziu s Andrém Lottererom. Víťazom sa tak stal prvýkrát v kariére Mortara, ktorý pôvodne skončil druhý. „Tento výsledok je fantastický. V Santiagu som bol štvrtý, v Mexiku tretí a v Hongkongu som dosiahol svoje prvé víťazstvo. Som na to veľmi hrdý, je to neuveriteľný pocit. Preteky boli úžasné a celkovo to bol nádherný víkend. V Ázii sa mi zvykne dariť. Úprimne, som v siedmom nebi a nemôžem byť šťastnejší.“

„Pre nás je to ako malý zázrak. Stále je čo zlepšovať, ale ideme správnym smerom. Tím odviedol brilantnú prácu, pracoval mnoho hodín a vyriešil všetky úskalia. Tento výsledok mu za trvdú prácu patrí. Do tejto sezóny sme vstupovali zozadu, ale chlapci sa neustále zlepšovali. Viem, že tento výsledok ich motivuje ešte viac a už teraz sa neviem dočkať ďalších pretekov. Na mestských okruhoch dosahujem dobré výsledky, táto trať však bola obrovskou výzvou,“ priznal Mortara, ktorý je v priebežnom poradí na štvrtom mieste a na lídra stráca len dva body.

Návrat k pretekom:

VIDEO: Bird prišiel o víťazstvo v Hongkongu, Mortara sa postaral o prvý triumf pre Venturi!

Felipe Massa
foto: © FIA Formula E

Vydarený víkend pre Venturi potvrdil výborným piatym miestom Felipe Massa, ktorý bodoval druhýkrát v sérii. „Ďalšie rušné preteky. Veľmi sa teším z Edovho víťazstva. Je to neuveriteľný výsledok. Mal som dobrý štart, získal som dve pozície. Zaplietol som sa však do incidentu a prišiel som o niekoľko miest. Našťasie prišli červené vlajky a mohli sme tak vyriešiť problém so zavesením. Mechanici odviedli fantastickú prácu, opravili to veľmi rýchlo.“

„Po reštarte boli preteky skvelé. Na začiatku som dokázal ušetriť množstvo energie. Moje tempo bolo výborne a dokázal som predbehnúť niekoľko áut. Piate miesto je môj najlepší výsledok, ale stále myslím na to, že to môže byť ešte lepšie. Každopádne, teším sa z tímu. Je to naše prvé víťazstvo a zároveň zisk bodov s oboma autami. Na týchto pozíciách potrebujeme byť vždy,“ dodal Brazílčan, ktorý je celkovo štrnásty.

Víťazstvo a zisk bodov sa prejavili aj na priebežnej pozícii. Tímu Venturi patrí po piatich pretekoch štvrté miesto. „Je to pre nás dôležitý míľnik. Náš prezident Gildo Pastor do nás vložil vieru a dôveru a toto víťazstvo mu patrí rovnako ako nám všetkým. Obaja jazdci odviedli počas víkendu skvelú prácu a tím ťažil z využitých príležitostí. S červenými vlajkami sme mali vo Felipeho prípade šťastie. Jednoznačne sme ťažili z problémov iných, ale také sú preteky,“ dodala šéfka stajne Susie Wolffová.