Vergne po súboji s di Grassim: Verím, že sa budeme ešte viac rešpektovať

foto: © FIA Formula E

Jean-Éric Vergne sa v Uruguaji tešil zo svojho tretieho víťazstva vo Formule E. Francúzsky pilot si upevnil vedenie v priebežnom poradí a vďaka jeho triumfu patrí rovnaká priečka aj stajni TECHEETAH. Vergne vo svojom stĺpčeku pre e-racing365 priniesol vlastný pohľad na Punta del Este E-Prix.

„Bol to ďalší nezabudnuteľný víkend s TECHEETAH. Navyše, s dobrým výsledkom, čo ma veľmi potešilo, pretože z nášho balíka sme opäť vyžmýkali maximum. Odchádzať s tretím víťazstvom vo Formule E a zvýšeným náskokom v boji o titul, čo je veľmi uspokojivý pocit. Všetci vieme, že táto sezóna je skutočne tesná. Preto si uvedomujeme, že sme len na polceste a v hre je ešte veľa bodov,“ priznal 27-ročný pilot.

Vergne debutoval vo Formule E v roku 2014, práve v Punta del Este a hneď pri svojej premiére získal pole position. Teraz sa tešil z triumfu. „Do Uruguaja sme dorazili veľmi skoro. André, tím a ja sme zažili kopec zábavy pred serióznou prácou, ktorá sa začala v utorok v noci. Príjemné bolo aj stretnutie s ostatnými pretekármi v stredu v noci. Hovorili sme o aktualitách v motoršporte aj mimo neho. Je skvelé, že tu vládne príjemná atmosféra a rešpekt medzi všetkými pilotmi Formuly E.“

foto: © FIA Formula E

„Víkend nebol z nášho pohľadu úplne hladký. Mali sme isté problémy, ale vďaka všetkým v tíme sme to prekonali. S mojím kvalifikačným kolom som bol extrémne spokojný. Bolo to pravdepodobne jedno z mojich najlepších kôl vo Formule E. Trochu som škrtol o stenu, ale nestratil som žiadny čas,“ spomína Vergne, ktorý sa po trestoch pre ostatných pretekárov ocitol na prvom štartovom mieste.

Francúz videl celú kvalifikáciu takto: „Štartoval som posledný v Super Pole, videl som, že sa niektorí jazdci dotkli pätníka. Uvedomoval som si, že by mohli prísť tresty. Po kontakte so stenou som nevedel, či je moje auto úplne v poriadku. Preto som sa rozhodol nejsť naplno. Keby som auto v kvalifikácii zničil, tak by som nemohol nastúpiť v pretekoch. Spravil som chybu, čo ma odsunulo na piatu priečku. Potom som sa po penalizáciách posunul až na prvé miesto na štarte. Pole position nezískavam týmto spôsobom veľmi rád, ale na konci dňa musíte rešpektovať dané pravidlá.“

„Preteky sa začali veľmi dobre aj vďaka dobrej trakcii. Vedel som, že Lucasovi bolo ublížené a že by so mnou mohol jazdiť celý prvý úsek. Bol neustále za mnou a ja som sa musel vyrovnať aj s bezpečnostným vozidlom. Tím odviedol v boxoch naozaj skvelú prácu a na trať som sa vrátil s Lucasom tesne za mnou. Vedel som, že to bude dlhý druhý úsek, ale aj to, kde a ako sa mám jeho útokom brániť. Ten prvý prišiel skoro, ocitol sa na vnútornej strane v poslednej šikane, ale ja som si držal stopu a on stratil trochu času. Bol to dobrý a tvrdý súboj, ale vedel som, že by mohol byť opäť čoskoro za mnou,“ dodáva rodák z Pontoise.

foto: © FIA Formula E

„Lucas je tvrdý pretekár, jeden z najlepších, a toto víťazstvo som si musel zaslúžiť. Ako ste mohli vidieť na konci, bolo to veľmi tesné a došlo aj ku kontaktu. Bolo to tvrdé, ale zároveň veľmi férové. Nemôžem povedať, že by to v tej chvíli bolo veľmi príjemné, pretože tlak bol skutočne veľmi veľký. Lucas aj ja sme vedeli, že by mal mať rýchlejšie auto a že jediná moja chyba by ho mohla posunúť na čelo. Z tohto triumfu sa veľmi teším, keďže som ho dosiahol po tvrdom boji. Verím, že po týchto pretekoch bude medzi nami dvomi vládnuť ešte väčší rešpekt,“ dodal pilot TECHEETAH.

Za víťazstvom Vergna je potrebné hľadať aj oddanú prácu celého tímu. „Musím dodať, že práca, ktorú náš tím momentálne odvádza, je výnimočná. Na stajňu veľmi tlačím, ale dnešok ukázal, že vďaka tomu sme boli schopní absolvovať o jeden kilometer viac. Takto chutí úspech. Sme jediným zákazníckym tímom a prvým, ktorý porazil veľké mená ako Audi, DS a Renault. Máme menej dostupných nástrojov, nemáme testy, takže úroveň zadosťučinenia je vysoká. Veľmi ma to teší, pretože viem, že sme takýchto výsledkov schopní.“

Ďalšie preteky sú na programe 14. apríla v Ríme. Taliansko privíta Formulu E premiérovo. Budú to domáce preteky pre Lucu Filippiho zo stajne NIO.