Vergne: Toto pre mňa nie je motoršport, niečo také v F1 nevidíte

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

Úradujúci šampión Jean-Éric Vergne tvrdí, že kvôli veľkému počtu stretov preňho posledné preteky neboli motoršportom. Pilot DS TECHEETAH v aktuálnej sezóne dopláca práve na kolízie a nehody.

V prvých štyroch pretekoch sme videli skutočne nesmierne veľa incidentov. V Marrákeši kolidovali obaja jazdci BMW António Félix da Costa a Alexander Sims, čím pripravili svoj tím o víťazstvo. Vergne, jeho kolega André Lotterer a da Costa sa stretli v Santiagu. V Mexiku City sme zasa videli hrôzostrašnú nehodu medzi Vergnom a premiérovým šampiónom Nelsonom Piquetom ml. na vozidle Jaguar.

Vergne síce z nehody v Mexiku vyviazol bez výraznejšej ujmy, nasledovali však ďalšie kolízie a predovšetkým kritika na adresu Piquetovho kolegu Mitcha Evansa a ďalších jazdcov, ktorí zostali bez trestu. „Chcem vedieť, aké sú pravidlá. Ja túto hru nehrám, pretože pre mňa to nie je motoršport. Nepáči sa mi tento druh pretekov. V F1 niečo také nevidíte. Jazdci tam do seba neustále nenarážajú. Dúfam, že sa to zmení, pretože takto si to neužívam,“ povedal pre Autosport.

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

„Rovnaké to bolo aj vlani. A vtedy boli pravidlá veľmi prísne. V Zürichu som dostal trest v podobe prejazdu boxovou uličkou za to, že som fázu žltých vlajok v nastaveniach ukončil o dve desatiny sekundy skôr. V Mexiku ma predbehli tri autá v rozpore s pravidlami a nič sa nestalo,“ pokračuje francúzsky pilot, ktorý sa pri nedostatkoch v pravidlách nepozerá len na seba.

„Pozrite sa na Robina Frijnsa, ktorý v kvalifikácii kompletne blokoval Jeroma d´Ambrosia. Blokoval ho, čím jeho kolo úplne zničil. Dostal trest a posunul sa len o tri miesta dozadu. Čo to znamená? Ak súperím s niekým v šampionáte, idem ho blokovať, zajazdím dobré kolo, on je na štarte posledný a ja sa kvôli trestu posuniem len o tri miesta dozadu? Celé to nemá zmysel. V Mexiku nemalo zmysel vôbec nič. Nerozumiem tomu,“ pokračuje rozčarovaný šampión.

„Som však profesionál, takže som zašiel za riaditeľom pretekov a opýtal som sa ho na všetky tieto veci. Neodpovedal mi. Myslím si, že si robil svoju prácu, pretože všetko, čo sa stalo, nahlásil. Videl všetko, čo je dobré. Ale samotné rozhodnutia nedávajú zmysel. Budem s ním o tom ešte viac hovoriť a zistím, čo sa naozaj stalo,“ dodal Vergne.