VIDEO: António Félix da Costa prevetral BMW i8 v Nevadskej púšti

António Félix da Costa

Pilot stajne Andretti António Félix da Costa účinkuje vo videu, s ktorým vyrukoval oficiálny YouTube kanál šampionátu. Portugalčan v ňom v nádhernom BMW i8 brázdi púšte amerického štátu Nevada a prezrádza svoj vzťaj k motoršportu.

Možno pomáhame našim vnukom

„Zdá sa mi, že vôbec prvou mojou spomienkou je prítomnosť na pretekárskej trati. Moja mama aj môj otec boli zapojení do pretekania. Traja moji strýkovia jazdili spoločne v Le Mans v tých istých autách. Preto bolo pre mňa úplne prirodzené, že som sa chcel stať pretekárom. Chcelo to veľa obety a práce, aby som sa dostal až sem. Som pracovitý a netrvalo mi to dlho, keďže som zistil, že to milujem. To je pre mňa tak trochu kľúčové. Pracujem tvrdšie a snažím sa viac ako ten druhý? Práve to ma poháňa,“ priznáva da Costa.

„Vo Formule E som od úplného začiatku. Bol som súčasťou prvého voľného tréningu. Nebudem klamať, bol to zvláštny pocit. Nepočuť motor, necítiť palivo. Potom sa ale tieto pocity nejako zmenili. Svet elektromobility rastie rýchlosťou, o akej som ani len netušil. Myslím si, že Formula E má na to veľmi veľký vplyv. Tento šampionát je veľmi zábavný a vyrovnaný. Možno teraz pomáhame každodennému životu našich vnukov. Je úžasné byť toho súčasťou,“ prezrádza víťaz z Buenos Aires ePrix v roku 2015.

Nevyhrávate každý deň

Vo Formule E medzi sebou súperí dvadsiatka pilotov, preto musí každý z jazdcov podávať maximálne výkony. „Som veľmi, veľmi súťaživý človek a som veľmi ambiciózny. Chcem byť najlepší. Keď vidím ostatných, tie veľké mená na štartovom rošte, chcem pri pohľade na papier vidieť svoje meno pred ich menami. Ale viem, že mám nesmierne šťastie, že robím to, čo je mojou životnou láskou. Som továrenským pilotom značky, ktorú pozná celý svet. Je ňou BMW. Prídavkom k tomu všetkému je to, že jazdím za Andretti. Rodina Andretti nepotrebuje vôbec žiadne uvádzanie do pretekárskeho sveta. Som na to veľmi hrdý.“

„Keď súperíte s dvadsiatkou mimoriadne talentovaných ľudí, tak nevyhrávate každý deň. Musíte tvrdo pracovať. Musíte byť silný mentálne, fyzicky, a musíte motivovať všetkých naokolo – od ľudí, ktorí vám čistia ráfiky, cez vodičov kamiónov až po inžiniera. Myslím si, že šport sa skladá zo 70 percent zlých a 30 percent dobrých momentov. Za svoje zlé dni som však vďačný, pretože ak ich akceptujete správnym spôsobom, tak vás budú hnať, budú palivom, vďaka ktorému to budete skúšať ešte tvrdšie. Ešte viac ako pretekár som športovec. Milujem šport, ale potrebujem adrenalín. Potrebujem niečo, čo ma povzbudí a myslím si, že práve preto sedím v pretekárskom aute. Naháňačka s časom. Keď zvíťazíte, je to ako prídavok, naozaj. Stanete sa závislým od víťazstiev a od pocitu byť najlepším,“ uzatvára da Costa.

Foto: Alastair Staley (LAT)