VIDEO: Audi po infarktovom víťazstve di Grassiho s mexickým hetrikom

Lucas di Grassi
foto: © FIA Formula E

Mexiko prinieslo jedno z najbláznivejších podujatí Formuly E od jej vzniku s dobrým koncom pred Audi. Šampión tretej sezóny Lucas di Grassi vyhral manévrom tesne pred cieľom, keď sa dostal pred lídra celých pretekov Pascala Wehrleina na Mahindre, ktorému na posledných metroch došla energia. Nemecká stajňa skompletizovala mexický víťazný hetrik, pretože po di Grassiho víťazstve spred dvoch rokov sa vlani radoval jeho kolega Daniel Abt. Ten skončil v pretekoch na poslednom bodovanom desiatom mieste.

Deň sa pre di Grassiho začal dobre, pretože v kvalifikácii obsadil druhé miesto za Wehrleinom. Monopost Audi fungoval v pretekoch veľmi dobre a Brazílčan sa dokázal držať na čele. Vďaka efektívnej jazde si dokázal ušetriť o trochu viac energie než jeho súperi. Najprv sa dostal na druhé miesto pred Olivera Rowlanda z Nissanu a v posledných metroch aj pred Wehrleina, vďaka čomu si na konto pripísal deviate víťazstvo vo Formule E.

Pozrite si dramatický finiš:

„Boli to asi moje najlepšie preteky vo Formule E. Spočiatku to bolo najmä o zachovaní pokoja a šetrení energie. Na konci to bolo aj o správnom prevedení manévrov, pretože na tejto trati sa predbieha extrémne ťažko. Oliver Rowland sa rozhodol pre aktiváciu útočného režime a práve vtedy som sa pred neho dostal. Následne Pascal Wehrlein bránil svoju pozíciu veľmi agresívne,“ povedal štvrtý muž priebežného poradia.

Šťastný di Grassi opísal bláznivý víťazný manéver „Vedel som, že stráca energiu. V poslednom kole som bol za ním a naznačil som, že sa ho pokúsim predbehnúť po vonkajšku. On otvoril malý priestor na vnútornej strane a to som využil. Moja úroveň adrenalínu bola strašne vysoká, nechcel som uveriť, že sa to podailo. Ďakujem každému v Audi za toto skvelé auto.“  Zo spoľahlivého auta ťažil aj Abt, ktorý štartoval z predposledného miesta. Vlaňajší víťaz mexických pretekov to napokon dotiahol na solídny desiaty post. Celkovo je jedenásty.

Návrat k pretekom:

VIDEO: Mexické šialenstvo ovládol di Grassi, Wehrlein prehral na cieľovej čiare

Stajňa Audi je po štyroch pretekoch na piatom mieste. „Tri mexické víťazstvá za sebou pre Audi, to je skvelý úspech,“ zhodnotil šéf tímu Allan McNish. „Boli to nesmierne nervózne preteky a do poslednej sekundy sme nevedeli, ako to dopadne. Naše auto bolo fantastické a efektívnejšie než ktorékoľvek iné. Vďaka tomu mohol Lucas v posledných chvíľach zvíťaziť. Takéto tesné preteky nerobia môjmu srdcu dobre. Náš tím je späť!“

„Vždy sa oplatí sledovať preteky Formuly E až do konca,“ myslí si športový riaditeľ Audi Dieter Gass. „Boli to neuveriteľné preteky a neuveriteľný finiš. Nikdy doteraz som nevidel takýto manéver v cieli. A Mexiko je miesto, kde je predbiehanie takmer nemožné. Je to fantastický výsledok pre Audi. Ďakujem celému tímu.“