VIDEO: Bird prišiel o víťazstvo v Hongkongu, Mortara sa postaral o prvý triumf pre Venturi!

Edoardo Mortara
foto: © FIA Formula E

Edoardo Mortara prepísal v Hongkongu históriu Formuly E. V jubilejných 50. pretekoch elektrického kolotoča sa postaral o historicky prvé víťazstvo pre stajňu Venturi. A to aj napriek tomu, že cieľovú pásku preťal ako prvý Sam Bird na Virgine.

Britský jazdec však dostal päťsekundovú penalizáciu za záverečný súboj s Andrém Lottererom, po ktorom dostal pilot DS TECHEETAH defekt a z prvej priečky sa prepadol až na konečnú štrnástu. Bird sa posunul na konečné šieste miesto. V aktualizovanom poradí je na druhom mieste Lucas di Grassi na Audi pred tretím Robin Frijnsom na Virgine.

Tesne za pódiom skončil druhý pilot Audi Daniel Abt. Mortarov kolega Felipe Massa bodoval vďaka piatemu miestu. Za šiestym Birdom, ktorý zajazdil aj najrýchlejšie kolo pretekov v rámci prvej desiatky, evidujeme Mitcha Evansa. Ten bol opäť jediným bodujúcim pilotom stajne Jaguar, keďže Nelson Piquet ml. skončil už na začiatku pretekov. O prvé body z pretekov pre nováčikovský tím HWA sa postaral ôsmym miestom Gary Paffet. Po nevýraznom priebehu dňa potešilo stajňu NIO deviate miesto Olivera Turveyho a posledný bod za desiate miesto si uchmatol António Félix da Costa na BMW.

Obhajca titulu Jean-Éric Vergne nebodoval a obsadil nelichotivé trináste miesto. Po sľubnej kvalifikácii vypadli obaja piloti Nissanu. Sébastien Buemi ani Oliver Rowland nebodovali. Víťaz kvalifikácie Stoffel Vandoorne šachovnicovú vlajku nevidel, rovnako ako dvojica Mahindry Pascal WehrleinJerome d´Ambrosio.

V celkovom poradí sa na prvé miesto aj napriek trestu dostal Sam Bird na Virgine, ktorý má jednobodový náskok pred Jeromom d´Ambrosiom na Mahindre. Na priebežné tretie miesto sa vyšplhal Lucas di Grassi na Audi. Medzi tímami sa na čelo dostal Virgin a na druhý stupienok poskočilo Audi. Doterajší líder, ktorým bola Mahindra, klesol na tretie miesto. Pozrite si kompletné poradie pilotov a tímov.

Priebeh

Hneď začiatok pretekov poznačila nehoda, do ktorej sa zaplietol Felipe Nasr na aute DRAGON a dvojica Pascal WehrleinJerome d´Ambrosio z Mahindry. Ani jeden už v pretekoch pokračovať nemohol. Okrem toho sme videli množstvo kontaktov medzi viacerými jazdcami. Na trať sa vydalo bezpečnostné vozidlo, nakoniec prišli červené vlajky.

Krátko po reštarte pretekov z ničoho nič spomalil líder Oliver Rowland, po chvíli sa však jeho auto spamätalo.

Do vedenia sa tak dostal Sam Bird, ale iba na chvíľu, pretože po chybe sa pred neho dostal André Lotterer.

Po úvodných pätnástich minútach sa od zvyšku poľa odpútala dvojica Lotterer – Bird, ktorá si vytvorila približne päťsekundový náskok. V polovici pretekov Alexander Sims nezvládol výjazd z jednej zo zákrut a po náraze ľavým zadným kolesom do bariér sa preňho preteky skončili.

Necelých osemnásť minút pred koncom odstúpil z pretekov Sébastien Buemi a o pár sekúnd zostal stáť na trati víťaz kvalifikácie Stoffel Vandoorne. Opäť sa do akcie zapojilo bezpečnostné vozidlo.

Po druhom reštarte pretekov sa bojovalo o každú pozíciu. Vedúca dvojica Lotterer – Bird si opäť vytvorila náskok, za tretím Mortarom sa viezol vláčik.  Necelých sedem minút pred koncom odstúpil z pretekov aj druhý pilot Nissanu. Rowland skončil po náraze do steny. Do tretice sa na trati objavilo bezpečnostné vozidlo.

Tretí reštart prišiel dve minúty pred koncom časového limitu. Tesne pred koncom dostal Lotterer po kontakte s Birdom defekt. Brit prišiel do cieľa prvý, bolo však viac než zrejmé, že sa nevyhne trestu.

Výsledky Hongkong E-Prix

#

pilot

tím

čas

1.

Edoardo Mortara

Venturi

59:36,119

2.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,988

3.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+1,536

4.

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+1,985

5.

Felipe Massa

Venturi

+3,258

6.

Sam Bird*

Envision Virgin Racing

+3,306

7.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+4,017

8.

Gary Paffett

HWA RACELAB

+4,368

9.

Oliver Turvey

NIO

+5,624

10.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

+6,492

11.

José María López

GEOX DRAGON

+7,218

12.

Tom Dillmann

NIO

+7,825

13.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+16,604

14.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+24,270

15.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

nedokončil

16.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

nedokončil

17.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

nedokončil

18.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

nedokončil

19.

Felipe Nasr

GEOX DRAGON

nedokončil

20.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

nedokončil

21.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

nedokončil

22.

Nelson Piquet ml.

Panasonic jaguar Racing

nedokončil

Ďalšie preteky sú na programe už 23. marca v čínskom stredisku San-ja.