VIDEO: Dnes sme v Ženeve spoznali reálnu podobu vozidla druhej generácie Gen2

foto: © FIA Formula E

Dnes ráno prezident FIA Jean Todt a šéf série Formula E Alejandro Agag odhalili pred očami všetkých konštruktérov a zástupcov médií nový monopost druhej generácie Gen2, ktorého digitálnu podobu sme spoznali len nedávno. Na trati ho uvidíme už v budúcej sezóne.

Gen2 dosiahne maximálnu rýchlosť 280 km/h a zvládne celé preteky bez potreby aktuálnej výmeny vozidiel. „Je neuveriteľné vidieť takýto progres len za obdobie štyroch rokoch. Dvojnásobný dojazd a vyšší výkon sú fantastickým úspechom. S podporou mnohých konštruktérov bude Formula E aj naďalej vyvíjať technológiu elektrických vozidiel. Toto auto je dôležitým míľnikom na našej ceste,“ povedal Todt.

Takto vyzeralo slávnostné odhalenie Gen2

Okrem futuristického vzhľadu bude Gen2 profitovať aj z ochranného systému Halo (svätožiara), ktorý je súčasťou šasi. Vďaka šikovnému LED pásu budú môcť fanúšikovia sledovať stratégiu svojho obľúbeného tímu a jazdca. Svetlá budú indikovať odlišné výkonnostné režimy a ponúknu aj ďalšie informácie súvisiace s pretekmi.

„Až teraz vidím prvýkrát kompletné auto na vlastné oči a musím povedať, že zblízka je ešte elegantnejšie a strhujúcejšie. Ak by ste pretekárske auto navrhovali od nuly a vychádzali by ste z jeho zjavu, tak by ste dospeli k takémuto dizajnu. Tento model vizuálne oddeľuje Formulu E od akejkoľvek inej jednosedadlovej pretekárskej série v súčasnom motoršporte. Keď ľudia uvidia toto auto, povedia, že je to budúcnosť, že je to Formula E,“ prezradil Agag.

Takto vyzerá Gen2 na trati

 

Technické parametre Gen2

Dĺžka – 5160 mm

Šírka – 1770 mm

Výška – 1050 mm

Svetlá výška – 75 mm (max.)

Rázvor – 3100 mm

Minimálna hmotnosť vrátane pilota – 900 kg (batéria – 385 kg)

Maximálny výkon – 250 kW (335 koní)

Pretekársky mód (maximálny výkon) – 200 kW (270 koní)

Maximálna regenerácia výkonu – 250 kW

Množstvo energie, ktorá môže byť nasmerovaná do jednotky MGU cez batériový systém RESS je limitovaný na 54 kWh. Táto hranica bude nepretržite kontrolovaná zo strany FIA.

Maximálna rýchlosť – 280 km/h

Akcelerácia z 0 na 100 km/h – 2,8 sekundy

Pneumatiky – 18-palcové zmesi Pilot Sport od Michelinu určené do mokrých aj suchýh podmienok

Brzdy – balík Brembo, špeciálne karbónové disky a podložky s priemerom 278 mm vpredu a 263 mm vzadu, strmeň a tandemový hlavný valec, systém brake-by-wire na zadnej náprave.

Niektoré tímy predstavili svoje lakovanie pre sezónu 2018/2019.

Audi Sport ABT Schaeffler

DS

Nissan Formula E