VIDEO: Formula E prichádza s prevratným útočným režimom a virtuálnou realitou!

foto: © FIA Formula E

Formula E oficiálne potvrdila zavedenie dvoch pretekárskych režimov a prezradila, ako bude fungovať útočný mód. Ten bude súčasťou elektrického šampionátu už v sezóne 2018/19, ktorá štartuje 15. decembra v saudskoarabskom Rijáde. Predstavitelia série prezradili, ako bude útočný mód viditeľný pre televíznych divákov a fanúšikov na tribúnach.

AKTUALIZOVANÉ 5. decembra

Gen1 strieda Gen2

S piatou sezónou prichádzajú vozidlá druhej generácie, o ktorých sme na našom webe už mnoho napísali. Pred novým ročníkom je však dobré pripomenúť si, o akú veľkú zmenu vlastne ide. Vozidlo Gen2 disponuje vyšším výkonom, dvojnásobným dojazdom oproti svojmu predchodcovi a rozpoznateľným dizajnom, ktorý sa nepodobá na nič iné z prostredia motoršportu.

Piloti už nebudú musieť uprostred pretekov preskakovať z jedného auta do druhého. Celé preteky zvládnu v jednom kokpite. Nebude sa jazdiť na počet kôl, ale na čas (45 minút + jedno kolo). Obsiahlosť zmeny dizajnu auta najlepšie vystihuje nasledujúce video.

Útočný mód

Ak si jazdec zvolí, že chce dostať výhodu dočasného zvýšenia výkonu, bude musieť prejsť aktivačnou zónou, ktorá bude umiestnená mimo ideálnej stopy. Zóna bude snímaná tromi senzormi. Ešte pred prejazdom zónou musí pilot aktivovať tlačidlom na volante systém pre aktiváciu útočného módu. Pretekár dostane dočasný výkon 225 kW. V normálnom režime bude auto disponovať výkonom 200 kW.

Zóna je zámerne umiestnená mimo ideálnej stopy, aby bolo isté, že pilot pred získaním vyššieho výkonu stratí trochu času. Celý systém je inšpirovaný sériou videohier známou ako Mario Kart.

Televízne vysielanie bude v piatej sezóne využívať virtuálnu realitu. Aktivačná zóna bude divákom graficky znázornená priamo na trati. Táto prevratná technológia bude používať množstvo kamier, telemetriu v reálnom čase a výkonné grafické jednotky, ktoré pomožu celkovému dojmu z pretekov.

Takto bude vyzerať aktivácia útočného režimu

 

Zaujímavé je, že tímy a piloti sa o dĺžke a umiestnení aktivačných zón dozvedia detailnejšie len hodinu pred pretekmi. Vedenie šampionátu chce tak zabrániť tímom, aby strávili čas simulovaním pretekov a do pretekov vstupovali s vopred jasnou stratégiou.

Formula E takisto potvrdila, že ochranný systém známy ako svätožiara či halo, bude vybavený systémom LED svetiel. Celý pás sa v útočnom móde rozsvieti na modro. Pri využití FanBoostu bude svätožiara purpurová. V piatej sezóne bude môcť o FanBoost v jedných pretekoch bojovať až päť pilotov. FanBoost ponúkne jazdcom dočasný výkon od 240 do 250 kW. Tento model bol schválený 5. decembra Svetovou motoristickou radou.

foto: © FIA Formula E

Šéf Formuly E Alejandro Agag prezradil viac: „Formula E prelomila ľady, pretoža bola prvá, ktorá prešla na elektrinu. Je teda jasné, že sa nebojíme skúšať nové veci. Či už ide o zavedenie inovácií, zmenu formátu pretekov, alebo vytváranie nových spôsobov pre fanúšikov, ako môžu sledovať preteky a aktívne sa zapájať do diania. Teším sa na Gen2 v akcii a takisto na útočný mód, ktorý prispeje k zaujímavému priebehu pretekov na úzkych mestských okruhoch. Na tento moment čakám dlhý čas.“

Úradujúci šampión Jean-Éric Vergne z tímu DS TECHEETAH zmeny víta: „V tomto šampionáte som od jeho úplneho začiatku. Videl som, aké veľké kroky Formula E spravila. Nielen z hľadiska výkonu auta, ale aj zavedením nových ideí, ktoré pokračujú nástupom útočného módu. Sme piloti a chceme bojovať tvrdo. To isté chcú fanúšikovia. Počas predsezónnych testov vo Valencii sme mali malú ochutnávku útočného módu. Je ťažké povedať, ako to bude vyzerať v praxi. Sme veľmi zvedaví. Najväčšou otázkou je, kedy ho máme použiť a ako máme šetriť energiu v porovnaní s našimi súpermi. Je to hádanka, ktorá bude viesť k vzrušujúcim a nepredvídateľným výsledkom.“

Formula E: Poznáme detaily nového útočného módu