VIDEO: Kto vyzve Jeana-Érica Vergna v boji o titul?

foto: © FIA Formula E

Jean-Éric Vergne vstupuje do piatej sezóny ako obhajca majstrovského titulu, ktorý získal v poslednom ročníku s vozidlami prvej generácie. Pilot DS TECHEETAH musí v novej ére elektrického kolotoča počítať s množstvom vážnych súperov, z ktorých každý bude mieriť za titulom.

V medzisezónnom období je celkom zrejmé, že sa špekuluje o možných favoritoch novej edície. Sám Vergne nedávno takéto tipovanie nazval stratou času a sám seba odmietol v roli favorita na úspešnú obhajobu titulu. Oficiálny YouTube kanál šampionátu prišiel s videom, v ktorom uvádza niekoľko možných vyzývateľov v boji o majstrovský trón.

Šampión Vergne je pred štartom novej sezóny veľmi opatrný

 

Sú toto mená favoritov?

Jedným z favoritov by mohol byť šampión sezóny 2016/17 Lucas di Grassi na vozidle Audi. Vlani sa až sedemkrát za sebou postavil na pódium pre najlepších. Najmä vďaka nemu získalo Audi tímový titul. Okrem toho patril v oficiálnych predsezónnych testoch vo Valencii k najlepším a dosiahol výborné časy.

Jeho kolega Daniel Abt patrí takisto k širšiemu okruhu favoritov. Nemec vlani dvakrát vyhral a štyrikrát skončil v prvej trojke. Dosiahol päť najrýchlejších kôl pretekov a v konečnom hodnotení skončil na celkovom piatom mieste.

Vzhľadom na príchod BMW do série musíme počítať aj s Antóniom Félixom da Costom, ktorý v doterajšej histórii dosiahol len jedno víťazstvo, lenže vďaka konkurencieschopnému balíku by mohol toto chudobné číslo výrazne znásobiť. Počas testov vo Valencii dosiahol vôbec najrýchlejší čas spomedzi všetkých.

Už pravidelným ašpirantom na zisk titulu je Sam Bird z Virginu, ktorý však na premiérové celkové prvenstvo stále čaká. Brit vyhral v každej z doterajších sezón aspoň jedno podujatie. Až do posledného víkendu uplynulej sezóny bojoval s Vergnom o titul.

K favoritom môžeme priradiť aj Vergnovho kolegu Andrého Lotterera. Vo svojej vlaňajšej nováčikovskej sezóne patril k najväčším prekvapeniam, ktoré podporil dvomi pódiovými umiestneniami. Pričinil sa o vôbec prvé dvojité víťazstvo vo Formule E, o ktoré sa postarala stajňa TECHEETAH.

Čo ukázali oficiálne predsezónne testy vo Valencii?

Príchod Felipeho Massu do série vo farbách Venturi bol veľkou udalosťou. Brazílčan na svoju premiéru zatiaľ síce iba čaká, ale vzhľadom na jeho skúsenosti s ním musíme jednoznačne počítať. V F1 vyhral Brazílčan jedenásť veľkých cien.

Sébastien Buemi patrí k najvýraznejším osobnostiam série, platilo to minimálne v jej prvej ére. Teraz bude svoje kvality dokazovať v novom tíme Nissan e.dams. Šampión zo sezóny 2015/16 zvíťazil v dvanástich pretekoch, čo je zatiaľ rekord Formuly E.

Zaujímavé bude sledovať Jerome d´Ambrosia, ktorý absolvuje piaty ročník v tíme Mahindra Racing. Belgičan sa k indickému tímu pripojil po štyroch rokoch v stajni DRAGON. Bývalý pilot F1 vyhral zatiaľ dve E-Prix a počas testov zajazdil štvrtý najlepší čas.

Jedným z najuznávanejších pretekárov série zo strany svojich kolegov je Oliver Turvey, ktorý zostáva v tíme NIO. Brit získal pre svoju stajňu vôbec prvé pódium počas vlaňajších pretekov v Mexiku. Je potrebné objektívne povedať, že Turvey zatiaľ dopláca na slabšiu techniku.

Veľkým otáznikom je nováčikovská stajňa HWA RACELAB, ktorá angažovala dvojicu hviezdnych pilotov v podobe Stoffela VandoornaGaryho Paffetta. Len ťažko môžeme predpovedať, čo uvidíme v piatej sezóne. Jedno je ale isté. Štartové pole je nesmierne atraktívne.