VIDEO: Na začiatku sa nám každý vysmieval, spomína Lucas di Grassi

foto: Audi AG

Je až neuveriteľné, že Formula E zaháji v decembri piatu sezónu. V prvých štyroch rokoch sa jazdci po mestských okruhoch preháňali v monopostoch prvej generácie. Sezóna 2018/2019 však prinesie novú generáciu elektrických áut s viacerými poprednými konštruktérmi.

Jedným z prvých ľudí, ktorí rozvíjali myšlienku šampionátu bol aktuálny pilot Audi a šampión zo sezóny 2017/2018 Lucas di Grassi. „Bol som tretí alebo štvrtý zamestnanec Formuly E po Alejandrovi Agagovi, jeho bratrancovi Albertovi, ktorý je aj jeho zástupcom. Mali sme len powerpoint a bláznivé nápady o aute. Ja som bol poradcom pre výkon auta, vyjadroval som sa k podobe interakcie počas pretekov. Hovoril som s mestami, riešili sme konkrétne lokality. Premýšľali sme, ako by sme mohli vytvoriť 45-minútové preteky s vtedajšou batériou. Riešili sme zábavu, dobu nabíjania. Boli to veľmi vzrušujúce časy okolo rokov 2012 a 2013.“

So štvrtou sezónou sa skončila aj prvá éra tohto prevratného šampionátu. Pred štartom tej ďalšej sa hovorí predovšetkým o vozidlách druhej generácie, ktoré sa od svojich predchodcov výrazne líšia. „Vozidlo prvej generácie bolo prvým masovo vyrábaným elektrickým pretekárskym autom. Prvým takýmto vozidlom bol koncept Formulec postavený na základe šasi a niekoľkých komponentov z Formuly 3. Z tohto konceptu následne vzniklo auto prvej generácie. Formulec som riadil niekoľkokrát, nie súťažne, ale iba počas predvádzacích jázd. Auto bolo veľmi výkonné.“

The Evolution Of Formula E Cars

Evolution AND revolution ⚡️💯

Uverejnil používateľ ABB Formula E Pondelok 17. september 2018

„Auto prvej generácie som prvýkrát riadil počas predvádzacej jazdy na pozadí výstavy CES a následne aj v Las Vegas s výrazne obmedzeným výkonom na úrovni možno 50 konských síl. Vtedy som o ňom kvôli limitovanému výkonu nedokázal veľa povedať. Videl som iba dizajn, ktorý sa mi páčil. Auto vyzeralo dobre a inak. Bol som nadšený, že som súčasťou toho všetkého. A to bol iba začiatok,“ spomína di Grassi.

Prvé náčrty

„Vždy bolo otázne, aký minimálny výkon dokáže ponúknuť dobré preteky, kam umiestniť batériu, a podobne. Myslel som si, že kľúčovým bodom bola požiadavka, aby sa preteky jazdili s dvomi autami. Takto tieto autá nepotrebujú prevratnú technológiu, na druhej strane sú spoľahlivé v rôznom prostredí, majú veľmi dobrý pomer medzi výkonom a hmotnosťou. Mali sme tu dve autá na jedného pilota s výmenou vozidiel uprostred pretekov. Autá akcelerovali dostatočným spôsobom. Maximálna rýchlosť je 230 – 240 km/h, čo je rýchle. Dobre sa ovládajú. Postupne sa to vďaka aktualizáciám ešte zlepšovalo. Myslím si, že prístup Alejandra, jeho technického tímu a Medzinárodnej automobilovej federácie bol navonok trochu konzervatívny, ale inovatívny z hľadiska použitia elektrického pohonu. Vozidlá Gen1 predstavovali prielom.“

Šampión tretej sezóny a šéf projektu Roborace priblížil fanúšikom svoju víziu. „Motoršport bude elektrický. Nie je tam hluk, čo sa niektorým páči. Sú tu jazdci, ktorí tieto autá s regeneračným brzdením vedia riadiť. Nikto nemá o elektrických pretekoch široké vedomosti. Už samotný nápad bol prelomový. Pri stavbe prvého auta to nebolo o filozofii. Zobrali sme pretekárske auto so spaľovacím motorom, vybrali sme palivovú nádrž a vložili batériu, vyňali sme spaľovací motor a vložili elektromotor. Celková filozofia a konštrukcia auta nie je revolučná. Z hľadiska technológie a konceptu je tu priestor pre ďalšie kroky. Idea vozidiel Gen1 a jej aplikácia bude o dvadsať rokov momentom, ktorý definoval smerovanie motoršportu. Ten zanecháva fosílne palivá a prechádza na elektrinu. Na to nikto nezabudne.“

foto: © FIA Formula E
Auto prvej generácie

„Toto auto nie je z hľadiska riadenia najlepšie na svete. Ako je to ale možné, že si to tak užívame? Ja si to užívam preto, lebo toto vozidlo je úplne manuálne. Nemá najpokročilejšiu technológiu, nie je najrýchlejším, v akom som kedy sedel. Riadil som autá F1, LMP1 s pohonom všetkých štyroch kolies, s výkonom 1200 konských síl a maximálnou rýchlosťou 360 km/h. Riadil som aj GT, Formulu 3, Formulu 2. Formula E sa od toho líši najviac. Je nepredvídateľná. Trate sú veľmi, veľmi úzke a náročné. S balansom bŕzd sa musíte hrať v každom kole. Neovláda to žiadny počítač ako v LMP1 alebo v F1. Musíte to robiť manuálne. Tieto náročnosti znamenajú, že občas môžete poraziť aj jazdca, ktorý má lepšie auto ako vy. Preto vyhrávajú preteky toľkí jazdci. Preto je Formula E krásna a tvrdá,“ hodnotí Brazílčan.

„Auto prvej generácie bolo prvým krokom smerom k elektrickej budúcnosti. Teraz môžeme vidieť, ako rýchlo sa táto technológia vyvíja. Je neuveriteľné, čo dokáže vozidlo druhej generácie. Stále je ale konzervatívne a ja dúfam, že auto tretej generácie pôjde ešte viac smerom do budúcnosti. Som si istý, že žiadny iný šampionát v histórii motoršportu sa nevyvíjal tak rýchlo a nezaujal tak veľa konštruktérov, sponzorov a verejnosť. Formula E to dokázala v priebehu štyroch rokov. Formula 1 má 90 rokov, Le Mans a IndyCar vyše 100 rokov. Porovnávame jedno storočie so štyrmi rokmi. To sú len štyri percentá z času ich existencie. Už v tejto chvíli máme viac konštruktérov ako IndyCar a F1 dokopy alebo IndyCar, F1 a Le Mans dohromady. To je neuveriteľné,“ pokračuje di Grassi.

„Prijatie zo strany sponzorov a spoločností je vrelé. Kvalita jazdcov a tímov, mediálna odozva takisto. Na začiatku sa nám každý smial. Všetci to začali kritizovať a teraz si to užívajú. Takto fungujú rušivé technológie. Poviete si, že internetové obchodovanie nebude nikdy fungovať, že do toho nepôjdete. Potom sa do toho pustíte a nakoniec nemáte inú možnosť iba obchodovať cez internet. S elektrickými autami je to rovnaký prípad rušivej technológie. Načasovanie bolo pre Formulu E perfektné. Začala na úplnom začiatku tohto trendu. Teraz sa všetci zameriavajú na elektrinu. Práve preto nás konštruktéri a sponzori akceptujú,“ tvrdí pilot Audi.

ŠTATISTIKY (9. časť): Najviac bodov vo Formule E nazbieral Lucas di Grassi

Gen1 je minulosťou, prichádza nová éra

„Prechádzame od Gen1 ku Gen2. Filozofia, stavba auta druhej generácie a inžiniering sú takisto veľmi jednoduché. Je to rovnako ako v prípade Gen1 podobné ako pri monoposte so spaľovacím motorom. Vybrali sme palivovú nádrž a spaľovací motor, vložili sme tam batériu, elektromotor, menič a iný diferenciál. Filozofia je tá istá. Oproti prvému auta sa však výrazne zlepšila statika auta, vyzerá veľmi pekne, je efektívnejšie, rafinovanejšie. Výkon a krútiaci moment sa zvýšili o štvrtinu, takže pôjdeme rýchlejšie. Kľúčovým bodom je batéria, ktorá je omnoho lepšia. Batéria sa vyvíja každým rokom o päť alebo šesť percent. Táto lítiovo-iónová batéria je o 25 až 30 percent lepšia ako úplne prvý model. Jediná batéria vydrží celé preteky s vyšším výkonom a krútiacim momentom. Je to veľký prielom,“ myslí si skúsený brazílsky pilot.

„Môžem povedať, že Formula E je pravdepodobne najdôležitejšou pretekárskou sériou, v ktorej som pôsobil. Nielen kvôli posolstvu, ktoré prináša, ale kvôli zábave na trati, kvôli tomu, ako som sa jej oddal, a kvôli jej náročnosti. V mojom srdci bude mať vždy vyhradený priestor. Som rád, že som pomohol vytvoriť niečo, čomu nikto neveril. Som rád, že som vyhral prvé elektrické preteky, že som po dvoch rokoch súbojov získal majstrovský titul. Dúfam, že s veľkou pravdepodobnosťou svoju kariéru ukončím práve vo Formule E. Presne tak to chcem. Chcem skončiť na vrchole. Stále som dostatočne dobrý, aby som tu jazdil. V jednej chvíli však poviem, že stačí a že nikdy nebudem jazdiť v niečom inom. Veľmi sa teším na ďalšie roky, na vývoj auta i celej série s odlišným vedením, manažmentom, inými konštruktérmi. Sme len vrchole ľadovca. Udeje sa ešte veľmi veľa vecí,“ dodal tajomne di Grassi.