VIDEO: Prečo si da Costa z BMW zaslúži vedenie v priebežnom poradí…

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E

António Félix da Costa zažíva po predošlom výsledkovo náročnom období znovuzrodenie. Portugalčan vo farbách BMW i Andretti Motorsport je priebežným lídrom medzi pilotmi, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami obrovská zmena.

Portugalčan je vo Formule E od prvej sezóny a do dnešného dňa absolvoval 47 pretekov. V premiérovej sezóne bol členom Teamu Aguri, s ktorým dokázal pravidelne bodovať a dokonca vyhrať preteky v Buenos Aires, keď to nikto nečakal. Vtedy však nemohol ani len tušiť, že na ďalší triumf bude čakať takmer štyri roky. V prvej sezóne nebodoval len v dvoch pretekoch a celkovo skončil ôsmy.

Druhý ročník opäť v Teame Aguri už taký úspešný nebol. Lisabonský rodák bodoval len v štyroch pretekoch a počas celej sezóny sa v nekonkurencieschopnom aute trápil. Na konci sezóny sa musel uspokojiť len s trinástym miestom. Po týchto výsledkoch prišla zmena a da Costa podpísal zmluvu s vtedajším tímom Amlin Andretti.

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E
Dva roky trápenia v Andretti

Tretia sezóna sa v novom tíme začala výborne, keď v Hongkongu obsadil slušné piate miesto. Vtedy zrejme ani samotný pretekár nečakal, že to nakoniec bude jedno najhoršia sezóna vo Formule E. Americký tím sa s jasne najpomalším monopostom v štartovom poli veľmi trápil a aj keď da Costa pravidelne atakoval prvú desiatku, žiadne ďalšie body už nezískal. Túto edíciu ukončil na dvadsiatom mieste.

Tím Andretti sa pred minulým ročníkom dušoval, že očakáva zlepšenie a boj o body. Aj keď stajňa nedosiahla výrazný progres, da Costa dokázal bodovať v štyroch pretekoch, čo v konečnom hodnotení stačilo na pätnáste miesto. Vlaňajšia sezóna však bola pozitívnejšia ako tá predošlá, pretože v tíme Andretti už všetci vedeli o príchode BMW a transformácii na továrenským tím bavorského konštruktéra. Minulý ročník bol akousi prípravou na príchod „veľkého hráča“.

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E
Príchod BMW všetko zmenil

V aktuálnej sezóne sa karty rozdali nanovo a premiérové preteky v Rijáde priniesli da Costovi dlho očakávaný výsledok, keď v Saudskej Arábii dosiahol svoj druhý triumf vo Formule E. Blízko k tomu mal aj následne v Marrákeši, ale tam všetko pokazila vzájomná kolízia s tímovým kolegom Alexandrom Simsom. Po tejto nehode to da Costa prežíval veľmi emotívne a neubránil sa slzám, čo len dokumentuje jeho túžbu vyhrávať. V Mexiku obsadil druhé miesto a v posledných pretekoch v San-ja sa vďaka tretej priečke dostal opäť na čelo priebežného poradia o bod pred Jeroma d´Ambrosia z Mahindry.

V 47 pretekoch dosiahol da Costa dve víťazstvá, jedno druhé a jedno tretie miesto. Na pódiu bol celkovo štyrikrát a v osemnástich pretekoch sa dokázal dostať do bodovanej desiatky. Vďaka pohonnej jednotke BMW od neho môžeme v tejto sezóne očakávať ďalšie zaujímavé výsledky.