VIDEO: Robocar si na štart musí počkať, v Roborace bude tímovým kolegom jazdca umelá inteligencia

foto: Roborace

Projekt Roborace púta od začiatku veľkú pozornosť. Séria, v ktorej medzi sebou mali súťažiť autonómne vozidlá a ktorá mala byť podpornou kategóriou pre Formulu E, mení svoje plány.

V prvej sezóne, ktorá odštartuje na jeseň budúceho roka, totiž séria nedá priestor plne automatizovaným autám. V tomto prípade malo ísť o Robocar, ktorý vyvolal búrlivé a nadšené reakcie. Namiesto toho uvidíme v akcii upravené vývojové vozidlo s označením DevBot 2.0, ktoré bude môcť pilotovať aj človek. Nové auto je inšpirované dizajnom z LMP1, avšak namiesto pohonu všetkých štyroch kolies bude disponovať len zadným pohonom. Toto vozidlo bude využívané v prvých dvoch sezónach pomenovaných ako alfa a beta.

Ako informuje Motorsport.com, v prvej sezóne by sme mali vidieť menej ako desať áut. Zaujímavou informáciou je to, že jednu časť pretekov absolvuje v aute pretekár a druhú zvládne auto svojpomocne vďaka umelej inteligencii. Pre tých, ktorí celý projekt sledujú od začiatku to nie je úplne nová informácia a vzhľadom na posledné náznaky sa tento krok dal očakávať.

foto: Roborace

Počas predošlých sezón Formuly E sme v akcii sledovali testovacie vozidlo DevBot, ktoré disponovalo klasickou kabínou pre pilota, ale zvládlo aj plne autonómny mód. Fanúšikom elektrického kolotoča sa predviedlo na vybraných mestských okruhoch. Namiesto bezpilotného vozidla Robocar však na trati uvidíme spomínaný DevBot 2.0.

Šampión Formuly E a šéf Roborace Lucas di Grassi pre vyššie uvedený zdroj vysvetlil, prečo došlo k tejto zmene. „Zmenili sme názor. Podľa pôvodnej myšlienky sme do toho mali ísť s vozidlom Robocar. Lenže dojem z jazdca, ktorý po istom čase vyskočí z auta, je oveľa lepším príkladom rozdielu medzi ľudským a autonómnym riadením. A čo je dôležitejšie, myslím si, že motoršport musí mať ľudský komponent. Vždy to bolo o človeku a stroji.“

foto: Audi AG

Podľa Brazílčana bolo do tejto chvíle postavených šesť alebo sedem nových áut, softvér sa stále vyvíja a zatiaľ nie je jasný ani presný formát pretekov. Po spomínaných dvoch sezónach by sa plne autonómne auto Robocar dostalo do akcie v roku 2021. Práve to by bola prvá ozajstná sezóna tohto dlho očakávaného šampionátu.

Šéf celého projektu tvrdí, že auto pre sezónu 2021 by bolo „niečo ako spoločným synom vozidiel Roborace a DevBot“ s najnovšou dostupnou technológiou. Výsledný produkt by mohol disponovať výkonom vyšším ako 1000 kW, štyrmi elektromotormi, z ktorých by každý ovládal jedno koleso. Prvá sezóna má zatiaľ dva prihlásené tímy a pracuje sa aj na kalendári, ktorý by mal byť známy do konca roka.