VIDEO: Tím BMW i Andretti predstavil pilotov a nové auto iFE.18

foto: BMW Motorsport

Tím BMW i Andretti dnes predstavil svoj monopost BMW iFE.18 a aj dvojicu jazdcov pre piaty ročník Formuly E.

Slávnostný ceremoniál prebehol v Múzeu BMW v nemeckom Mníchove. Po úvodných slovách sme sa dočkali odhalenia nového monopostu BMW s atraktívnym lakovaním. Krátko nato boli predstavení aj pretekári stajne, ktorá pokračuje so zapojením amerického tímu Andretti. Momentálne už ale ide o továrenskú stajňu BMW.

Aj preto je logické, že v kokpitoch oboch pretekárskych vozidiel uvidíme továrenských jazdcov nemeckého konštruktéra. Svoju piatu sezónu vo Formule E zažije António Félix da Costa, ktorý zažil najlepšiu sezónu v sérii ešte počas premiérového ročníka, kde vo farbách tímu Amlin Aguri obsadil konečné ôsme miesto.

Práve v sezóne 2014/2015 dosiahol zatiaľ svoje jediné víťazstvo vo Formule E. Podarilo sa mu to v argentínskom Buenos Aires. „Formulu E poznám veľmi dobre a vždy som si uvedomoval, že by sa BMW jedného dňa mohlo rozhodnúť pre vstup v konštruktérskej pozícii. To, že som súčasťou tohto tímu, ma neuveriteľne motivuje,“ prezradil da Costa.

V minulom ročníku sa po boku portugalského jazdca spočiatku predstavil Tom Blomqvist, ktorý ale za americkú stajňu odjazdil len tri podujatia. Nahradil ho Stéphane Sarrazin, ktorý v sérii zrejme nadobro skončil. Druhým pretekárom BMW sa totiž stal Alexander Sims. Brit testoval vôbec prvé auto Formuly E ešte pred premiérovou sezónou. Vlani bol súčasťou vývojového tímu a absolvoval minuloročné predsezónne testy na okruhu vo Valencii.

Spočiatku sa predpokladalo, že by sa Sims mohol vlani striedať v aute s Blomqvistom. Napokon k tomuto scenáru nedošlo a ostrú premiéru vo Formule E zažije až 15. decembra v saudskoarabskom Rijáde. „Formula E sa rýchlo stala miestom špičkových konštruktérov a vrcholových pilotov. Som poctený, že sa do tohto dobrodružstva vydávam v spolupráci s BMW i Motorsport.

Tím bude aj naďalej viesť doterajší šéf tímu Roger Griffiths s plnou podporou tímu Andretti i samotného Michaela Andrettiho. „Neviem sa dočkať, kedy uvidím BMW i Andretti Motorsport na trati v piatej sezóne. Verím, že máme tých správnych partnerov, jazdcov a osobnosti na svojich miestach. Chceme byť na úplnom vrchole série. Na oboch stranách sme sa snažili pri vývoji nového auta a teším sa na akciu na trati. Nevstupujeme len do novej éry Formuly E, ale do novej éry motoršportu ako takého.“

Looking back at a great media launch of the BMW iFE.18.You want to watch the car start its spectacular Virtual World Tour? Come to BMW Welt | BMW Museum from 19:30 today! #RacingBeyond

Uverejnil používateľ BMW Motorsport Piatok 14. september 2018

 

Pozrite si fotky nového monopostu BMW

foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport
foto: BMW Motorsport