VIDEO: Toto bolo zatiaľ 10 najlepších pretekov šampionátu Formula E

foto: © FIA Formula E

Už v polovici decembra odštartuje piata sezóna šampionátu Formula E, ktorý v júli ukončil éru s vozidlami prvej generácie. Oficiálny YouTube kanál šampionátu priniesol zaujímavé video s desiatimi najlepšími pretekmi v doterajšej krátkej histórii elektrickej série. Prinášame vám kompletný rebríček.

 

10. miesto – O titule rozhodlo najrýchlejšie kolo

sezóna 2015/2016 – Londýn (10. preteky)

V posledných pretekoch druhého ročníka kolidovali hneď v prvej zákrute dvaja najväčší rivali v boji o titul. Na strane vtedajšieho tímu ABT to bol Lucas di Grassi, na strane Renaultu Sébastien Buemi. Obaja však dokázali pokračovať v pretekoch. O novom šampiónovi malo rozhodnúť najrýchlejšie kolo pretekov. Kto ho získa, stane sa majstrom. V tej istej chvíli zvádzali kontroverzný súboj Robin Frijns na Andretti a Nick Heidfeld na Mahindre. Z víťazstva sa tešil Nicolas Prost. Buemi zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov a stal sa šampiónom.

 

9. miesto – Preteky, ktoré nikto nechcel vyhrať

sezóna 2017/2018 – Hongkong (2. preteky)

Po štarte sa víťaz kvalifikácie Felix Rosenqvist dostal v prvej vlásenke do hodín a prišiel o vedenie. Pilot Mahindry sa napokon predral na konečné tretie miesto v pretekoch. Debutant série Edoardo Mortara pri svojej premiére viedol, pilot Audi Daniel Abt bol v tom čase druhý. Mortara sa snažil o rýchle časy, lenže tri kolá pred koncom spravil chybu, dostal hodiny. Do cieľa prišiel napokon ako prvý Abt, ktorý sa už-už radoval zo svojho prvého triumfu v sérii. Lenže pre nezrovnalosti v technickom preukaze jeho monopostu bol diskvalifikovaný. Z víťazstva sa napokon predsa len radoval Rosenqvist, ktorý po chybe v prvej zákrute na víťazstvo už reálne pomýšľať nemohol.

foto: © FIA Formula E

 

8. miesto – Zmätok so skracovaním zákrut

sezóna 2015/2016 – Mexiko City (5. preteky)

Prvá pätica po štarte bojovala o čo najlepšie priečky. Jerome d´Ambrosio zo stajne DRAGON si udržal priebežné prvé miesto. Po výmene áut v boxoch sa pred Belgičana dostal di Grassi na Audi. Menej úspešný bol Buemi na Renaulte, ktorý sa nevyhol kontaktu so zadnou časťou d´Ambrosiovho monopostu. Buemi sa napokon pred svojho súpera dostal vďaka výjazdu mimo trať. Snažil sa mu okamžite pozíciu vrátiť, ale stal sa presný opak a pred d´Ambrosia sa dostal aj druhý pilot Renaultu Prost. Frustrovaný belgický pilot vzal celú situáciu do svojich rúk a získal pozíciu vynechaním šikany. Z víťazstva sa radoval di Grassi, ktorý bol ale následne diskvalifikovaný pre porušenie pravidiel. Prvé miesto tak padlo do rúk d´Ambrosia, ktorý vyhral pred Buemim najmenším rozdielom v doterajšej histórii Formuly E.

7. miesto – Nahnevaný Buemi

sezóna 2016/2017 – Montreal (11. preteky)

Líder priebežného poradia Buemi (Renault) v meranom tréningu tvrdo havaroval. Jeho mechanici dokázali auto nanovo poskladať. Švajčiar sa ale nevyhol penalizácii a na štarte sa prepadol dozadu. Hneď v prvom kole doňho narazil Frijns (Andretti) a poškodil riadenie Renaultu, Buemi však dokázal pokračovať a neoblomne sa predieral dopredu. Po chvíli prišla fáza žltých vlajok na celej trati. Postarali sa o ňu Nick Heidfeld na Mahindre a Loic Duval na vozidle DRAGON. Buemiho v boxovej uličke zdanlivo zdržiaval Daniel Abt na Audi. Jeho kolega di Grassi bojoval o titul, čo Buemiho nahnevalo.

Dostal sa pred Abta, ale ten do svojho súpera pri výjazde z boxov zozadu narazil. Buemi v závere bojoval o tretie miesto, ale to si udržal Stéphane Sarrazin, ktorý v tom čase jazdil za TECHEETAH. Po pretekoch sa Buemi postaral o niekoľko kontroverzných momentov, keď vynadal Frijnsovi i Abtovi. Švajčiar vypil kalich horkosti až do dna, keďže prišiel aj o štvrté miesto, pretože jeho auto nespĺňal predpísanú minimálnu hmotnosť. Preteky vyhral di Grassi a pred posledným podujatím opäť v Montreale sa dostal na čelo priebežného poradia. Napokon sa radoval zo svojho prvého titulu vo Formule E.

Lucas d Grassi
foto: © FIA Formula E
6. miesto – Problémy v raji

sezóna 2014/2015 – Punta del Este (3. preteky)

Nelson Piquet ml. ešte vo farbách tímu China Racing pri štarte predbehol víťaza kvalifikácie Jeana-Érica Vergna, ktorý jazdil za Andretti. Vo štvrtom kole Sam Bird na Virgine nezvládol prejazd šikanou a skončil v bariérach. Po niekoľkých pokusoch si Piquet od Vergna vzal vedúcu pozíciu späť. Krátko na to sa pred Brazílčana dostal aj Buemi. Len o niekoľko momentov neskôr sa dopustil chyby Sarrazin jazdiaci na Venturi a po náraze do bariér sa preňho preteky skončili. Vtedajší pilot Andretti Matthew Brabham, pre ktorého to boli druhé a zatiaľ posledné preteky v elektrickej sérii, dopadol takisto. Svoje vypadnutie bral veľmi emotívne. Vergne, pre ktorého to bola premiéra vo Formule E, bojoval s Buemim. Zradilo ho však zavesenie kolies a z pretekov musel odstúpiť. Následne sa Buemi postaral o prvé víťazstvo tímu Renault e.dams vo Formule E. Odštartoval tak nesmierne úspešnú sériu, počas ktorej získali Francúzi tri tímové tituly za sebou.

 

5. miesto – Múr šampiónov

sezóna 2014/2015 – Buenos Aires (4. preteky)

Názov „Múr šampiónov“ si tvorcovia videa požičali z okruhu Gillesa Villeneuva v Montreale, ktorý využíva F1 a na ktorého niekdajšom múre skončilo mnoho majstrov sveta. Výborný štart zaznamenal di Grassi na Audi, ktorý sa z piatej priečky prebojoval až na druhú. Pilot Mahindry Karun Čandhok skončil po poškodení zavesenia kolies nalepený na stene. Na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo. Po jeho odchode na prakticky rovnakom mieste havaroval Buemi na Renaulte. Do vedenia sa dostal di Grassi, ktorého však krátko nato postihol rovnaký problém so zavesením kolies. Je potrebné dodať, že opäť na rovnakom mieste. Po ťažkopádnom manévri sa jeho kolega Abt dostal do kolízie s Jaimem Alguersuarim z Virginu. V poslednom kole spravil rovnaký manéver Vergne z Andretti na pilota Mahindry Bruna Sennu. V bláznivých pretekoch sa z prvého a zatiaľ jediného víťazstva tešil vtedajší jazdec stajne Aguri António Félix da Costa.

foto: © FIA Formula E
4. miesto – Súboj tímových kolegov

sezóna 2017/2018 – Santiago (4. preteky)

Nelson Piquet ml. (Jaguar) sa po havárii troch áut na štarte dostal z piateho na druhé miesto. Po kontakte s Vergnom na TECHEETAH pocítil tvrdosť jeho kolegu Andrého Lotterera. Agresívny manéver di Grassiho (Audi) na Alexa Lynna z Virginu sa takmer skončil katastrofou. Krátko nato odstúpili z pretekov obe vozidlá Audi pre poruchu. Na čele bojovali o víťazstvo kolegovia z tímu TECHEETAH. Za nimi vyšiel zo súboja s Piquetom, ktorý nezvládol jednu zo zákrut, lepšie Buemi na Renaulte a dostal sa na tretie miesto. Medzitým Lotterer a Vergne niekoľkokrát kolidovali. Tímy pritom nemali o dianí na trati žiadne informácie, pretože mali problémy s televíznym prenosom, internetom a vysielačkami. O tretie miesto v tom čase bojovala trojica Buemi, Rosenqvist (Mahindra) a Bird (Virgin). Vergne napokon vyhral pre Lottererom. Jazdci stajne TECHEETAH sa postarali o vôbec prvé dvojité víťazstvo v krátkej histórii Formuly E. Tretí skončil Buemi.

 

3. miesto – Traja kandidáti na zisk titulu

sezóna 2014/2015 – Londýn (11. preteky)

O premiérovom šampiónovi rozhodovali až posledné preteky sezóny, pričom v hre boli traja kandidáti – di Grassi (ABT), Buemi (Renault) a Piquet ml. (NextEV). Po kolízii medzi Sakonom Jamamotom (Aguri) a Jarnom Trullim (Trulli) prišli žlté vlajky. Buemi sa následne dostal do hodín, čo využil di Grassi a dotiahol sa naňho. Fabio Leimer (Virgin) narazil do bariér. Následne sa na trati objavilo bezpečnostné vozidlo, čo umožnila Piquetovi dotiahnuť sa na ostatných. Bird (Virgin) sa dostal na druhé miesto pred Duvala na vozidle DRAGON. Piquetov odvážny manéver na Salvadora Durána (Aguri) ho posunul do pozície aktuálneho šampióna. Ak chcel Buemi získať titul, potreboval sa dostať pred Bruna Sennu na Mahindre. Brazílčan sa však bránil výborne. Z domáceho víťazstva sa napokon radoval Bird, Piquet sa stal premiérovým šampiónom Formuly E.

Sam Bird
foto: DS Virgin Racing
2. miesto – Šialenstvo v Malajzii

sezóna 2015/2016 – Putrajaya (2. preteky)

Bláznivé preteky sa začali štartom, po ktorom vypadol vtedajší pilot Virginu Vergne. Oliver Turvey poslal svoj monopsot NextEV do bariér, na trať prišlo bezpečnostné vozidlo. Líder pretekov Buemi (Renault) náhle spomalil a prepadol sa dozadu. V 24. kole sa pred vedúceho Prosta (Renault) dostal na brzdách di Grassi (ABT). Pilot Aguri da Costa sa najprv dostal na druhé miesto, pre poruchu však musel odstúpiť. Pre Prosta sa dostali obe autá stajne DRAGON i Frijns z Andretti. Všetci však mali technické problémy, vďaka čomu sa na druhé miesto prepracoval Bird (Virgin). Z nečakaného víťazstva sa tešil di Grassi, Frijns skončil tretí.

 

1. miesto – Kráľ návratov

sezóna 2016/2017 – Mexiko City (4. preteky)

Brazílčan di Grassi (Audi) sa musel po náraze zozadu v prvom kole zastaviť v boxoch po nové zadné krídlo. Vďaka bezpečnostnému vozidlu sa vrátil na trať ešte v tom istom kole, hoci na poslednom mieste. José María López (Virgin) sa dostal na čelo po tom, ako auto vtedajšieho lídra Turveyho (NIO) spomalilo a následne zastalo. Na trati sa opäť objavilo bezpečnostné vozidlo, čo di Grassi využil na riskantnú skorú zastávku v boxoch. To isté spravil aj d´Ambrosio (DRAGON). Po treťom výjazde bezpečnostného vozidla bola strata medzi čelnou skupinou a prenasledovateľmi zamazaná. Tretí López sa bránil pred tvrdými atakmi Vergna na TECHEETAH. Argentínčan sa následne snažil o manéver na d´Ambrosia, dostal hodiny a po chybe do neho takmer vrazil šmýkajúci sa Buemi na Renaulte. Medzitým sa di Grassi dostal na čelo, d´Ambrosio a Vergne bojovali o druhé miesto. Pred Belgičana sa dostal Vergne i Bird na Virgine. Dramatická nehoda nastala po kolízii medzi Heidfeldom (Mahindra) a Prostom (Renault). Vďaka skvelej strategickej improvizácii, dobrej kontrole energie a dávke šťastia sa z pamätnej výhry tešil di Grassi.