VIDEO: Triumf Prosta, šampióna spoznáme až zajtra!

Nicolas Prost - Londýn

Prvé z dvoch londýnskych pretekov ovládol pilot stajne Renault e.dams Nicolas Prost. Na druhom mieste skončil Bruno Senna z Mahindry, na treťom Jean-Éric Vergne jazdiaci za DS Virgin. Priebežný líder Lucas di Grassi zo stajne Abt zvýšil svoj náskok v boji o titul na druhého Sébastiena Buemiho (Renault e.dams) na tri body.

Priebeh tréningov

Do výraznejších problémov sa ako prvý dostal Robin Frijns (MS Amlin Andretti), ktorý nezvládol brzdenie do štvrtej zákruty a skončil v únikovej zóne. O niekoľko minút sa ten istý pretekár postaral o červené vlajky, keď prebrzdil nájazd do poslednej zákruty a zastavila ho až bariéra. Prvý tréning bol reštartovaný jedenásť minút pred koncom. Druhá časť bola o čosi pokojnejšia. Niekoľkokrát sa objavili žlté vlajky, ale neboli sme svedkami ďalších incidentov, ktoré by si zasluhovali väčšiu pozornosť.

Smerodajná kvalifikácia

Krátko pred jej začiatkom sa objavili informácie, podľa ktorých malo v druhej polovici kvalifikácie pršať. Rovnako ako v minulom roku mali výhodu tí piloti, ktorí štartovali v prvých skupinách. Ukázalo sa, že predpoveď bola presná a pol hodinu po jej začiatku začalo naozaj pršať. Medzi zvýhodnenými pilotmi sa objavil Vergne, ktorý štartoval v prvej skupine. Svoju šancu ale nevyužil. Minútu pred koncom časového limitu nezvládol brzdenie do jednej zo zákrut, narazil do bariéry a svoj monopost následne odstavil v únikovej zóne.

V druhej časti prišli druhé červené vlajky a takisto prvý dážď. Stéphane Sarrazin (Venturi) sa oškrel o bariéru, zlomil si zavesenie ľavého predného kolesa a tým sa preňho kvalifikácia skončila. Počas prerušenia sa prehánky zintenzívnili. Krátko po reštarte urobila na mokrej trati chybu Simona de Silvestrová (MS Amlin Andretti), dostala hodiny a narazila do bariéry. Poškodila si predné krídlo, ale do boxov sa dostala bez pomoci traťových komisárov. Počas prestávky prestalo pršať a okruh usychal. Pozastavená bola aj posledná časť kvalifikácie, v únikovej zóne skončil Mike Conway (Venturi).

Nasledovalo Super Pole, do ktorého postúpili štyria najrýchlejší. Celkovým víťazom kvalifikácie sa po dramatickom priebehu stal napokon Nicolas Prost.

Preteky

Štart pretekov sa obišiel bez vážnejších kolízií. O čelo bojovala dvojica SennaProst. Zaujímavé to bolo predovšetkým od štvrtého miesta. Za výraznejšie pomalším Frijnsom sa vytvoril vláčik piatich pretekárov, medzi ktorými boli rozstupy minimálne. Táto šestica vydržala pokope až do výmeny vozidiel. Po nej sa na trati opäť objavili dažďové kvapky a krátko nato sme zaznamenali prvé žlté vlajky, napokon aj výjazd bezpečnostného vozidla. Daniel Abt (Abt) sa pri snahe predbehnúť Frijnsa nezvládol svoj monopost, odrazil sa od bariéry a zostrelil aj mladého Holanďana. Buemidi Grassi predvádzali dramatické súboje o priebežné vedenie v celkovom hodnotení. Blízko senzácie bol Oliver Turvey (NEXTEV), ktorý siahal na pódiové umiestnenie. V závere však chyboval a narazil do bariéry, čím sa pre neho preteky skončili. Z víťazstva sa napokon tešil Prost, ktorý si udržal svoje kvalifikačné umiestnenie.

Neoficiálne výsledky Londýn ePrix

Priebeh pretekov

Po pretekoch sme boli svedkami dodatočných trestov. Nick Heidfeld (Mahindra) prišiel o svoju ôsmu priečku po nepovolenom dvojnásobnom využití FanBoostu a klesol na trináste miesto. Za prekročenie povoleného limitu spotreby bola potrestaná aj de Silvestrová.

Oficiálne výsledky Londýn ePrix

Vyjadrenia pretekárov a šéfov tímov vám prinesieme po zajtrajších pretekoch, ktoré rozhodnú o novom šampiónovi.

foto: Zak Mauger (LAT)

Tagy: