VIDEO: Tvorcovia Formuly E predstavili strhujúci projekt Extreme E

foto: © FIA Formula E

Presne o  dva roky sa začne nová pretekárska séria elektrických SUV off-roadov s názvom Extreme E. Tá dostane preteky do skutočne náročných podmienok. Projekt na rieke Temža v Londýne predstavili jeho zakladatelia Gil de Ferran a Alejandro Agag.

Bývalý brazílsky pretekár de Ferran je momentálne športovým riaditeľom McLarenu. Alejandro Agag je fanúšikom elektrického kolotoča takisto veľmi dobre známy. Prezentácia sa uskutočnila na lodi Sv. Helena. Zaujímavé je, že tímy budú na jednotlivé miesta dopravované práve touto loďou, ktorej vnútro sa zmení na plávajúci paddock.

Formát pretekov

Séria Extreme E prinesie preteky na piatich kontinentoch naprieč celým svetom. Spomínajú sa Arktída, Himaláje, Sahara, Amazonský prales a ostrovy v Indickom oceáne. Formát pretekov bude veľmi zaujímavý. Séria sa zameriava na dvanásť tímov, z ktorých každý nasadí do tohto dobrodružstva jediné SUV. Jazdci sa vydajú na rôzne úseky s dĺžkou šesť až desať kilometrov v nehostinných podmienkach. Na pilotov bude čakať päť alebo šesť virtuálnych brán, ktoré ich budú navigovať. Organizátori ale tvrdia, že to nebude taký formát, akým prebiehajú podujatia rely.

Na začiatku uvidíme dve skupiny po šesť áut, v každej z nich prebehnú vyraďovacie jazdy. Body získa víťaz každej zo skupín. Konečné poradie v skupine určí dvojice v záverečnej fáze. Posledný sa stretne s prvým a podobne. Prvé štyri tímy z každej skupiny postúpia do vyraďovacej fázy.

Extreme E nemá byť len pretekárskou sériou, má veľmi výrazne prehovoriť do boja proti nežiaducim klimatickým zmenám. „Naozaj verím, že Extreme E môže prispieť k rýchlejšiemu prechodu k udržateľnému svetu. Máme sen. Chceme, aby sa to všetko stalo čím skôr realitou,“ pokračoval Agag.

Auto

Každý z tímov vstúpi do série s jediným vozidlom. Medzi štandardnými homologizovanými dielmi budú šasi, batéria od McLarenu vyvinutá na mieru pre XE, zavesenie kolies, ECU a softvér, motor Formuly E.

Autá budú skonštruované spoločnosťou Spark Racing Technology. Každé z vozidiel bude mať dva elektromotory so špecifikáciou Formuly E, ich ďalšia úprava bude povolená. Výkon by sa mal pohybovať na úrovni 400 kW. Možný je aj status zákazníckeho tímu. Každý z konštruktérov bude môcť dodávať pohonnú jednotku maximálne dvom tímov.

Harmonogram

O tejto sérii sme počuli už približne pred polrokom. Teraz však kompetentní prezradili viac. Testovanie prototypov je naplánované na apríl. V júli by malo dôjsť k sériovej výrobe áut. Tímy by mali dostať autá a batérie v priebehu novembra. Očakáva sa, že kolektívne testy uvidíme na prelome aktuálneho a budúceho roka. V auguste 2020 prebehne simulácia pretekov na zatiaľ neurčenom mieste. V septembri budúceho roka budú autá odvezené na miesto prvých pretekov. Premiérové podujatie Extreme E je naplánované na január 2021.

Živých prenosov sa nedočkáme

Na rozdiel od pretekov Formuly E sa nedočkáme priamych prenosov. Každé podujatie bude sfilmované a následne odvysielané. Pôjde prakticky o športový dokument. Koncept vraj zatiaľ nemá žiadne konkrétne dohody, ale dá sa očakávať, že tento problém sa veľmi rýchlo vyrieši. Režisérom  a producentom jednotlivých častí bude držiteľ Oscara, herec, režisér a filmár David Fischer.

„Diváci môžu očakávať úplne nový spôsob konzumácie športu. Každá epizóda neprinesie len príbeh pretekov, ale širší pohľad na potrebu chrániť vzdialené a náročné prostredie, ktoré spoznáme práve vďaka Extreme E,“ dodal de Ferran.

Medzi partnermi série nechýba výrobca pneumatík Continental Tires a spoločnosť CBMM, ktorú poznáme aj z Formuly E. Aj vďaka nim je financovanie celého projektu vyriešené už v tejto chvíli. Hlavným prieskumníkom projektu bude britský bádateľ a ochranca životného prostredia David de Rotschild.