VIDEO: V sobotu je na programe dlho očakávaná tretia Monako E-Prix

Monako
foto: © FIA Formula E

Už v sobotu sú na programe deviate preteky sezóny. Do druhej polovice európskej časti ju preklenie Monako E-Prix. V tomto článku vám prinášame všetko, čo potrebujete vedieť pred víkendovým dianím. Zaujímavosťou je, že tohtoročné monacké preteky prebehnú bez takzvaného shakedownu, ktorý inokedy býva na programe v piatok.

Okruh

V septembri 2014 bolo oznámené, že sa Formula E predstaví na kratšej verzii pôvodného okruhu, ktorý je využívaný kráľovskou sériou F1. Táto verzia vynecháva kopec, námestie s kasínom, legendárnu vlásenku, slávny tunel a šikanu. V poslednom období sa zvažovalo využitie celého okruhu F1, ale prezident FIA Jean Todt nepodporil tento návrh. Pracovníci ešte včera pracovali na novom asfalte a drenáži medzi zákrutami Saint Devote a Massenet. Časť okruhu pri prístave bola dokončená pred niekoľkými týždňami.

foto: © FIA Formula E

História

Najúspešnejším mužom predošlých dvoch pretekov v Monaku bol Sébastien Buemi, ktorý ešte vo farbách Renaultu vyhral obe podujatia, teda v roku 2015 i o dva roka neskôr. Švajčiar ovládol aj obe kvalifikácie. Dve druhé miesta má na konte Lucas di Grassi z Audi a po jednom treťom mieste získali Nelson Piquet ml. v monoposte NextEV a Nick Heidfeld na Mahindre. Najrýchlejšie kolo pretekov zajazdil pri premiére v Monaku Jean-Éric Vergne ešte v službách Andretti, o dva roky neskôr ho vo Virgine napodobnil Sam Bird.

Aktuálne poradie

Boj o titul je veľmi vyrovnaný a reálne ho môže získať ešte asi desať pretekárov. Na prvom mieste je posledný víťaz Robin Frijns z Virginu s jednobodovým náskokom pred Andrém Lottererom z DS TECHEETAH. Ďalších desať bodov stráca tretí António Félix da Costa na BMW i štvrtý Lucas di Grassi jazdiaci na Audi. Napínavé je to aj v hodnotení tímov, kde vedie DS TECHEETAH so sedembodovým náskokom pred Virginom. O šesť bodov menej má tretie Audi. Takto vyzerá kompletné poradie jazdcov a tímov.

TIP: Sledujte nás na Instagrame

Osem pretekov = osem víťazov

V krátkej histórii Formuly E sledujeme jednoznačne najvyrovnanejšiu sezónu. V prvých ôsmich pretekoch vyhral zakaždým iný pilot: Rijád – da Costa (BMW), Marrákeš – d´Ambrosio (Mahindra), Santiago – Bird (Virgin), Mexiko City – di Grassi (Audi), Hongkong – Mortara (Venturi), San-ja – Vergne (DS TECHEETAH), Rím – Evans (Jaguar), Paríž – Frijns (Virgin). Čoraz zaujímavejšie vyznieva otázka – kto bude ďalším víťazom? Prípadne, kto sa stane prvým pilotom, ktorý vyhrá v tejto sezóne dvakrát?

Robin Frijns
foto: © FIA Formula E
Útočný režim

Pôvodne sa uvažovalo, že by sa aktivačná zóna útočného režimu mohla nachádzať v priestoroch boxovej uličky, čo by znamenalo veľkú zmenu oproti predošlým podujatiam. Napokon však toto riešenie do platnosti nevstúpi predovšetkým kvôli bezpečnosti, ktorá by bola podľa predstaviteľov série ohrozená. Aktivačná zóna sa bude nachádzať medzi štvrtou a piatou zákrutou.

Bez shakedownu

Tohtoročná Monako E-Prix sa zaobíde bez takzvaného shakedownu, čo je v podstate veľmi krátky voľný tréning, počas ktorého môžu jazdci absolvovať limitovaný počet kôl s výrazne obmedzeným výkonom.

Tresty

Na monackom štarte sa budú musieť minimálne traja jazdci vyrovnať s trestami. Trojica Jerome d´Ambrosio, Oliver RowlandEdoardo Mortara sa posunú o tri miesta dozadu za zavinenie viacerých kolízií v posledných pretekoch v Paríži

Mohlo by vás zaujímať:

Komisári po pretekoch v Paríži potrestali trojicu jazdcov (Video)

 

Harmonogram Monako E-Prix

čas

podujatie

7:30 – 8:15

prvý meraný tréning

10:00 – 10:30

druhý meraný tréning

11:45 – 12:30

kvalifikácia

12:30 – 12:50

Super Pole

16:30

Monako E-Prix (45´+ 1 kolo)