VIDEO: V sobotu sledujeme Paríž E-Prix, druhé európske preteky sezóny

foto: © FIA Formula E

Už v sobotu prebehnú druhé európske preteky aktuálnej sezóny. Piloti, tímy i fanúšikovia sa môžu tešiť na v poradí štvrtú Paríž E-Prix. V tomto článku vám prinášame všetko, čo by ste pred ôsmym podujatím sezóny vedieť.

Dianie vo francúzskej metropole sa začína už v piatok, keď je na programe takzvaný shakedown. Tréningy, kvalifikáciu a preteky budeme sledovať v sobotu.

Okruh

Okruh je situovaný v okolí komplexu Les Invalides v Paríži a meria takmer dva kilometre. Jazdí sa na ňom v smere hodinových ručičiek. Jazdci míňajú významné architektonické skvosty Les Invalides ako Musée de l’Armée, či hrobku Napoleona. Boxová ulička sa nachádza pozdĺž námestia Esplanade des Invalides, severne od Les Invalides. Charakteristickým znakom okruhu je klzký povrch a krátky úsek, na ktorom môžeme nájsť dočasný nový asfalt. Ten prekrýva dlažobné kocky.

foto: © FIA Formula E

História

V predošlých troch Paríž E-Prix sa darilo dvojici Jean-Éric VergneLucas di Grassi, ktorá má na konte jedno víťazstvo a jedno druhé miesto. Pred dvomi rokmi vyhral Sébastien Buemi, ktorý má okrem toho na konte ešte jedno tretie miesto. Z jedného druhého miesta sa tešil aj José María López a po jednom treťom mieste majú Nick HeidfeldSam Bird. Doterajšie tri pole positions si podelili Bird, Buemi a Vergne. Najrýchlejšie kola pretekov dosiahli postupne Heidfeld, Bird a di Grassi.

Aktuálne poradie

Medzi jazdcami vedie Jerome d´Ambrosio z Mahindry, ktorý má jednobodový náskok pred Antóniom Félixom da Costom na BMW. Ďalšie dva body stráca skúsený André Lotterer vo farbách DS TECHEETAH. Vďaka triumfu v Ríme je so stratou ďalšieho bodu na štvrtom mieste pilot Jaguaru Mitch Evans. Do desať bodov na lídra strácajú aj piaty Lucas di Grassi z Audi a šiesty Robin Frijns na Virgine.

Medzi tímami je na tom najlepšie DS TECHEETAH so sedembodovým náskokom pred druhým Virginom. Ďalších sedem bodov stráca tretie Audi i štvrtá Mahindra. Takto vyzerá kompletné poradie pretekárov a tímov.

foto: © FIA Formula E
Sedem pretekov = sedem víťazov

V krátkej histórii Formuly E sledujeme jednoznačne najvyrovnanejšiu sezónu. V prvých siedmich pretekoch vyhral zakaždým iný pilot: Rijád – da Costa (BMW), Marrákeš – d´Ambrosio (Mahindra), Santiago – Bird (Virgin), Mexiko City – di Grassi (Audi), Hongkong – Mortara (Venturi), San-ja – Vergne (DS TECHEETAH), Rím – Evans (Jaguar). Čoraz zaujímavejšie vyznieva otázka – kto bude ďalším víťazom? Prípadne, kto sa stane prvým pilotom, ktorý vyhrá v tejto sezóne dvakrát?

Harmonogram Paríž E-Prix

čas

podujatie

piatok

15:30 – 16:00

shakedown

sobota

7:30 – 8:15

prvý merané tréning

10:00 – 10:30

druhý meraný tréning

11:45 – 12:20

kvalifikácia

12:30 – 12:50

Super Pole

16:00

Paríž E-Prix (45´+ 1 kolo)