VIDEO: Vozidlá série Extreme E by mohli byť poháňané vodíkom

foto: Pixabay

Šéf pripravovanej série Extreme E Alejandro Agag tvrdí, že elektrické SUV off-roady by mohli byť od druhej sezóny poháňané vodíkom. Prvá sezóna odštartuje v januári 2021, pričom autá budú využívať technológiu inšpirovanú Formulou E. Informuje o tom Autosport.

Čo to znamená? Všetky SUV budú mať síce karosériu pripomínajúcu obyčajné cestné vozidlá, ale pod kapotou sa bude skrývať elektrická batéria a motory aktuálnych monopostov Formuly E s označením Gen2. Španiel ešte pred príchodom akéhokoľvek konštruktéra dodáva, že celý projekt by mohol byť otvorený smerom k využívaniu iných foriem technológie na poháňanie áut.

„V druhej generácii Extreme E otvoríme dvere vodíku. Myslím si, že vodík by mohol byť veľmi zaujímavou technológiu pre Extreme E. Prvá generácia bude poháňaná batériami. Tá by však mohla trvať len jednu sezónu a potom by sme prešli na vodík. Z hľadiska technológie sa na to určite bližšie pozrieme,“ povedal Agag.

Nie je vylúčené, že tento nový projekt bude, rovnako ako Formula E, podporovaný Medzinárodnou automobilovou federáciou. „Veľa o tom rokujeme. Jean Todt to zatiaľ nechce. Snažím sa ho presvedčiť. Minimálne však budeme medzinárodnou sériou, takže budeme regulovaní jednou federáciou. A potom budeme hľadať spôsoby, ako byť bližšie k FIA.“

Mohlo by vás zaujímať: 

Priatelia Zeme chcú vedieť viac o pripravovanom projekte Extreme E

Alejandro Agag
foto: © FIA Formula E

V premiérovej sezóne Extreme E uvidíme päť pretekov v drsných podmienkach Arktídy, Sahary, Himalájí, Amazonského pralesa a ostrovov v Indickom oceáne. Samozrejme, že na usporiadanie pretekov v takýchto lokalitách je potrebný súhlas tamojších vlád. „Niekoľko z nich nám počas uplynulých rokov volalo kvôli Formule E. Dokonca aj z jedných ostrovov, kde bolo absolútne nemožné usporiadať preteky.“

„Možno by bolo práve toto niečo pre nich. Máme základný zoznam, ale ešte sme s nikým nehovorili. Najprv chceme oznámiť detaily projektu, pretože ak idete na stretnutie s vládou bez verejne známeho projektu, tak sa vás opýtajú – čo je to? Teraz je to verejné a my sme otvorení,“ dodal Agag.

Plávajúce boxy

Jednou z mnohých zaujímavostí pripravovanej série je loď Sv. Helena, ktorá bude prepravovať všetkých účastníkov na jednotlivé odľahlé miesta. Tu sa však jej úloha zďaleka nekončí. Jej podpalubie bude prispôsobené tak, aby sa tam zmestili všetky tímy a ich členovia.