Virgin sa v Marrákeši dočkal svojho premiérového dvojitého pódia, továrenské Audi môže závidieť

Sam Bird a Robin Frijns
foto: © FIA Formula E

Stajňa Virgin sa v Marrákeši dočkala svojho prvého dvojitého pódiového umiestnenia v krátkej histórii Formuly E. Druhý Robin Frijns stratil na víťaza Jeroma d´Ambrosia necelé dve desatiny sekundy, čo je zatiaľ najmenší rozdiel v rámci šampionátu. Tesne za Frijnsom prišiel do cieľa jeho kolega Sam Bird. Zákaznícky tím Audi si v novej sezóne zatiaľ počína lepšie ako továrenská stajňa.

Po sklamaní v Rijáde, kde sa Virginu nedarilo, sa chcelo britsko-čínske zoskupenie predviesť v lepšom svetle. Počas kvalifikácie sme boli svedkami zaujímavého incidentu, keď po tretej kvalifikačnej skupine, v ktorej boli obaja jazdci Virginu, došlo k nehode na začiatku boxovej uličky. Tom Dillmann z NIO, ktorý bol takisto v predposlednej skupine, narazil zozadu do stojaceho Frijnsa a ten vrazil do  Birda. Monopost skúseného Brita zostal značne poškodený, predovšetkým v oblasti zadného difúzora.

foto: © FIA Formula E

Nasledovalo Super Pole a otázkou bolo, ako sa bude správať Birdov monopost v rýchlom kole. Brit sa vydal na trať ako posledný zo všetkých a napokon si uchmatol pole position, za ktorú získal tri body do celkového hodnotenia. Frijns sa na štarte postavil na ôsme miesto.

Krátko po štarte zaútočil na Birda Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH. Francúz svoj manéver nezvládol a skončil v hodinách. Krátko nato sa pred britského jazdca dostali obaja piloti BMW António Félix da Costa i Alexander Sims. V polovici pretekov bol Frijns pred Birdom a v tomto poradí prišla dvojica až do cieľa. Pravda, po kolízii dvojice BMW a fáze za bezpečnostným vozidlom, bol finiš nesmierne tesný.

foto: © FIA Formula E

„Pre mňa a pre tých, ktorí to sledovali doma, to boli vzrušujúce preteky,“ povedal druhý Frijns. „Štart bol trochu chaotický. Snažil som sa vyhnúť Vergnovmu monopostu. Všade bol dym a nič som nevidel. Ocitol som sa na štvrtom mieste a pred Jeromom som mal náskok. Zároveň som sa snažil šetriť energiu. Samozrejme, všetci vieme, čo sa stalo s prvými dvoma autami na čele. V poslednom kole som na Jeroma tlačil, ale vedel som, že tieto body sú pre nás cennejšie než potenciálne vypadnutie. Pódiové umiestnenie je veľmi dobrý spôsob, ako zakončiť deň,“ dodal Holanďan.

Mierne sklamaný bol tretí Bird. „O Vergnovom manévri zozadu som toho veľa nevedel. Odvtedy som mal mierne poškodené auto a nemal som takú rýchlosť ako predtým. Každopádne, pre tím je to skvelý výsledok. V kvalifikácii sme odviedli veľmi dobrú prácu. Získali sme cenné body. Naša kvalifikačná rýchlosť je sľubná. Ako zákaznícky tím si počíname pôsobivo. Bez akéhokoľvek testovania sme konkurencieschopní.“

Návrat k pretekom:

BMW zahodilo dvojité víťazstvo, v Marrákeši milimetrový triumf d´Ambrosia na Mahindre

Virgin poskočil v priebežnom hodnotení na štvrtý stupienok. Frijns je medzi pilotmi piaty, tesne pred Birdom. Šéf tímu Sylvain Filippi je s marockým výsledkom spokojný. „Do tohto víkendu sme vstupovali s tým, že máme dobrú rýchlosť a že by bolo dobré ukázať náš ozajstný potenciál. Chceli sme dosiahnuť prvé pódium v tejto sezóne pre Envision Virgin Racing a Audi Sport. Odhodlanie celého tímu bolo obrovské.“

V nedeľu sú v Maroku na programe oficiálne nováčikovské testy. Vo farbách Virginu uvidíme Benoita Treluyera a Nycka de Vriesa.

foto: © FIA Formula E