Virgin v Paríži oslávil premiérové víťazstvo Robina Frijnsa vo Formule E

Robin Frijns
foto: © FIA Formula E

Robin Frijns triumfoval vo včerajších pretekoch v Paríži a vo farbách tímu Virgin vyhral svoje prvé preteky vo Formule E. Frijns je prvý Holanďan, ktorý triumfoval v tomto šampionáte a vďaka bodu za najrýchlejšie kolo pretekov sa dostal na vedúcu pozíciu v priebežnom poradí.

Frijns štartoval z tretieho miesta a po chybe Olivera Rowlanda v tretej zákrute poskočil na druhú pozíciu. Potom prišiel dážď a predbiehací manéver na Sébastiena Buemiho, po ktorom sa pilot Virginu dostal na prvú priečku. Dvadsaťsedemročný jazdec zvládal náročné poveternostné podmienky brilantne, kým mnoho jeho kolegov robilo jednu chybu za druhou. V poslednom kole pretekov platila fáza FCY, ale tri zákruty pred cieľom vedenie pretekov oznámilo reštart. Holandský pretekár si už víťazstvo nenechal vziať a tešil sa z premiérového triumfu v elektrickom šampionáte. Za ním skončili André Lotterer a tretí Daniel Abt.

„Boli to najťažšie preteky v mojom živote. Posledná vec, ktorú si v pretekoch prajete, je dážď. Pre všetkých to bolo veľmi náročné, všetci sme sa šmýkali. Takisto som narazil, podmienky boli veľmi zložité a bolo ťažké odhadovať, čo by mohol dážď spraviť s traťou. Prežívate na prvom mieste, viete, že ste vo vedení. Sedíte v prvom aute a predvídate priľnavosť v zákrutách. Cítil som, že som rýchlejší ako Buemi a podarilo sa mi pred neho rýchlo dostať. Bolo to však veľmi náročné. André bol za mnou a čakal na moju chybu. Tlak som cítil počas celých pretekov. Nemal som veľa času na oddych, iba počas fázy FCY,“ povedal po pretekoch šťastný víťaz.

Návrat k pretekom v Paríži:

Paríž: Frijns si vybojoval prvý triumf vo Formule E a bojuje o titul! (Video)

Robin Frijns
foto: © FIA Formula E

Frijnsov kolega Sam Bird to mal v Paríži omnoho náročnejšie. Po problémoch v prvom tréningu, v ktorom nepríjemne havaroval, musel druhý tréning vynechať a nedarilo sa mu ani v kvalifikácii, po ktorej štartoval z trinásteho postu. Postupne sa dostal o dve pozície dopredu a snažil sa o prienik do prvej desiatky V tretej zákrute kolidoval so Jeromom d´Ambrosiom, ktorý po pretekoch dostal trest za zavinenie kolízie. Bird sa po nej prepadol až na sedemnáste miesto. Aj napriek tomu sa dokázal prebojovať vyššie a obsadil prvý nebodovaný, jedenásty post.

„Boli to náročné a frustrujúce preteky, ale veľmi sa teším z Robinovho zaslúženého víťazstva. V tretej zákrute som utrpel náraz, ktorý ma poslal dozadu, mimo bodov. Bolo to hektické podujatie a je škoda, že som mal toľko incidentov. Viem si však predstaviť, že pre divákov na tribúnach to muselo byť skvelé. Pokračujeme v tvrdej práci a o dva týždne v Monaku chceme lepší výsledok,“ dodal britský pretekár, ktorý je v celkovej klasifikácii deviaty.

Virgin je prvým tímom v sezóne, ktorý vyhral minimálne dve podujatie. V priebežnom poradí je druhý za prvým DS TECHEETAH. „Som Parížan a toto víťazstvo je skvelé! Tím odviedol úžasnú prácu na oboch stranách garáže a patrí mu moja vďaka. Ďakujem aj našim partnerom a technickému partnerovi Audi Sport. Gratulujem Robinovi k jeho prvému víťazstvu vo Formule E,“ povedal nadšený šéf stajne Sylvain Filippi.

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

 

Frijns vyhral s poškodeným monopostom

Francúz pre e-racing365 bližšie zhodnotil Frijnsov výkon. „Robin bol impozantný, jeho výkon bol v premenlivých poveternostných podmienkach pôsobivý a odjazdil neuveriteľné preteky. Bolo to veľmi náročné, pretože priľnavosť sa neustále menila. Za Buemim nevidel vôbec nič, to poznačilo jeho brzdné body i ďalšie veci. Doslova vyšiel z búrky a zvládol to excelentne. S tlakom sa vyrovnal brilantne a myslím si, že víťazstvo si za celý deň zaslúžil. Množstvo času strávil komunikáciou so svojím inžinierom a na to sa veľmi sústredil. Zvládol prácu s dátami a to preňho znamenalo dobrú podporu. Presne to sa mi na tomto tíme páči. Máme radi našich pretekárov a oni vedia, že stojíme jednoznačne za nimi.“

Vráťme sa ešte k súboju Frijnsa s Buemim. V prvej časti pretekov pilot Virginu zozadu mierne narazil do pred ním idúceho Nissanu, ktorý pri prejazde zákrutou nečakane spomalil. Došlo k viditeľnému poškodeniu v prednej časti šasi. „Samozrejme, že sme sa obávali, ale krídlo zostalo na mieste a po niekoľkých kolách sme sa upokojili. Mysleli sme si, že keby to bol naozaj veľký problém, tak by to malo na jeho výkon negatívny dopad. Bol to drobný kontakt s Buemim, ale predná časť karosérie je silná a v skutočnosti je to jeden ucelený diel. Pre prípad sme v boxoch mali pripravenú náhradu, ale postupne sme si prestali robiť starosti,“ dodal Filippi.

Virgin je zatiaľ úspešnejší ako továrenské Audi

Virgin je v tejto sezóne zákazníckym tímom Audi a zatiaľ sa mu darí viac ako továrenskej stajni. V celkovej klasifikácii má na druhom mieste pred Audi šesťbodový náskok. Robin Frijns je priebežne prvý, Sam Bird deviaty. Lucas di Grassi je v továrenskom aute štvrtý, Daniel Abt ôsmy.

Sylvain Filippi
foto: © FIA Formula E