Virgin v Rijáde zápasil s problémami, skončil tesne za bodmi

Robin Frijns
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

Tím Envision Virgin Racing doplatil v Rijáde na technický priestupok v kvalifikácii, čo poznačilo jeho výsledok. Sam Bird a Robin Frijns obsadili prvé dve priečky za bodovanou desiatkou. Virgin absolvoval premiérové preteky v pozícii zákazníckeho tímu Audi.

Aj napriek tomu, že sa včera jazdilo v jednej z najsuchších krajín sveta, všetkých prekvapil výdatný ranný dážď, ktorý ustal až tesne pred obedom. Riaditeľstvo pretekov muselo zrušiť oba ranné tréningy a upravený bol aj formát kvalifikácie. Bird bol v kvalifikácii dlho na piatom mieste, Frijns o dve priečky nižšie, čo by bol solídny výsledok. Lenže krátko nato prišiel trest za prekročenie maximálneho povoleného výkonu. Bird sa na štarte posunul až na devätnáste miesto, tesne pred Frijnsa.

V polovici pretekov jazdili obaja piloti bok po boku na pätnástom a šestnástom mieste. Neustále sa približovali k prvej desiatke. Bird sa na konci dotiahol na Nelsona Piqueta ml. na vozidle Jaguar. Nedokázal ho však predbehnúť a od bodovaného desiateho miesta ho delilo len 0,183 sekundy.

Rijád E-Prix: Strhujúce prvé preteky sezóny vyhral da Costa na BMW! (video)

„Dnes sme do toho dali naozaj všetko, ale, žiaľ, nestačilo to na výsledok, v aký sme dúfali. Viem, že keby sme štartovali z lepších pozícií, tak by to bol iný príbeh. Tím pracoval celý víkend nesmierne usilovne. Zmena počasia bola výzvou a k tomu sa pripojila aj dávka smoly. Dáme sa však dokopy a v ďalších pretekoch zabojujeme o lepší výsledok,“ povedal skúsený jazdec, ktorý zahájil už piatu sezónu v tom istom tíme.

Hneď za Birdom prišiel do cieľa Frijns, ktorý sa do série vrátil po ročnej pauze. „Bol to náročný deň, ale je tu mnoho vecí, ktoré si so sebou berieme domov. Rýchlosť, ktorú sme ukázali, je povzbudzujúca. Kvalifikácia bola zvláštna. Posunutie na zadné pozície nám nepomohlo, ale vieme, že máme rýchlosť. A vieme aj to, na čom musíme popracovať.“

„Aj keď sme nedosiahli vytúžený výsledok, odchádzame s užitočným poznaním. Naša rýchlosť na jedno kolo a tempo v pretekoch boli dobré. Platí to pre suchú i mokrú trať. Teraz máme k dispozícii množstvo dôležitých údajov. Porucha v kvalifikácii nám určite nepomohla. Vieme ale, že máme potenciál a tešíme sa na budúcoročný Marrákeš,“ dodal šéf tímu Sylvain Filippi.

Sam Bird a Robin Frijns
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel