Všetko ide podľa plánu. Vozidlá Gen3 uvidíme v sezóne 2022/2023, testovať sa začne na jeseň

foto: Formula E

Šéf Formuly E Jamie Reigle bol jednoznačne proti odkladu nástupu vozidiel tretej generácie, ktoré by sme mali vidieť v akcii už na budúci rok. Kanaďan to povedal pre Autosport.com.

Zhruba pred rokom sa Formula E a Medzinárodná automobilová federácia dohodli s tímami o zavedení opatrení, ktoré majú ušetriť financie. Jedným z nich bolo zrušenie nástupu upraveného monopostu Gen2 Evo, ktorý mal byť vylepšenou verziou aktuálneho auta. Tieto vynovené verzie Gen2 sme mali vidieť na trati od budúcej sezóny.

V zákulisí sa už-už uvažovalo o ročnom odklade vozidiel Gen3, čo by znamenalo ich nástup od ročníka 2023/2024. V našom podcaste to spomínal aj český komentátor Eurosportu Zdeněk Míka.

 

Proti tejto myšlienke bol podľa vlastných slov Reigle, ktorý povedal: „Bol som neoblomne proti. Je zrejmé, že som sa vtedy mýlil v tom, že pandémia by mohla byť teraz už za nami. Ale bol to pocit, že prinášate rozhodnutia na začiatku temných 20. rokov, ktoré ovplyvnia roky 2023 až 2027. Stál som si za rozhodnutím. Musíme sa uistiť, že je naša technológia relevantná.“

Odklad nástupu Gen3 je nereálny aj kvôli termínu, do ktorého sa musia záujemcovia prihlásiť. Čas majú do konca marca. Zatiaľ svoje zotrvanie v šampionáte potvrdila Mahindra a DS. Veľmi pravdepodobne sa k nim pridá Dragon a v krátkom čase by tak mala urobiť aj trojica Nissan, Mercedes a Porsche. V hre sú aj nové mená, ktoré by mali nahradiť odchádzajúcu (predbežne) dvojicu Audi a BMW.

„Dátum na registráciu konštruktérov do konca marca skutočne odráža čas potrebný na vývoj pohonnej jednotky. Tento proces kontroluje FIA, poskytuje všetky dáta a špecifikácie, aby mohli konštruktéri vyvíjať svoje pohonné jednotky. V prípade odkladu by to nefungovalo. Či očakávam zábavný marec z hľadiska diskusií? Určite,“ tvrdí Reigle.

Podoba auta tretej generácie bude zverejnená zrejme až koncom roka, možno neskôr

„Už teraz sa nám zaviazala dvojica konštruktérov. Bez ohľadu na to, či skončíme na dvoch alebo ich bude desať, bude Formula tak či tak v poriadku. Stále mám pocit, že máme skutočne presvedčivý návrh. Som si naozaj istý, že si dokážeme udržať väčšinu ľudí z terajšieho paddocku,“ pokračuje šéf šampionátu.

Nové auto by tak malo nastúpiť do akcie už o rok, tohtoročná jeseň prinesie prvé testy. Len nedávno Frédéric Bertrand z FIA prezradil, že v zákulisí sa pracuje na finalizácii návrhu dizajnu a že predstavenie podoby auta sa budú snažiť kompetentní čo najviac oddialiť. Teraz sa k nemu pridal aj líder série.

„Dizajn auta je takmer hotový. Bude vyzerať naozaj, naozaj výborne. Rysuje sa to. Denné svetlo by malo prvýkrát zbadať na jeseň. Ale je to ako vo futbale, kde občas predčasne unikne podoba dresov. Budeme to držať pod pokrievkou tak dlho, ako to pôjde,“ doplnil Reigle.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *