Ako vyrieši FIA dátumovú kolíziu medzi Formulou E a WEC?

piloti - Londýn

Relatívne dlho sme čakali na kalendár FE pre sezónu 2016/17. Po jeho uverejnení sa však objavili problémy, ktoré súvisia s prekrývaním podujatí medzi sériami Formula E a WEC. Konkrétne ide o Montreal ePrix a o preteky WEC na nemeckom okruhu Nürburgring. Na prvý pohľad to nemá žiadny súvis, avšak je potrebné si uvedomiť, že v kolotoči WEC pôsobí viac ako polovica všetkých súčasných pilotov FE.

Úradujúci vicemajster Lucas di Grassi vyzval Medzinárodnú automobilovú federáciu (FIA), aby túto kolíziu odstránila. Desať z osemnástich pilotov, ktorí v druhej sezóne jazdili v FE, pôsobí zároveň aj vo WEC. Budúcoročný kalendár vytrvalostnej série zahŕňa preteky v Nemecku v čase, kedy má Formula E na programe dvojité preteky v Montreale. Di Grassi jazdí v elektrickej sérii za tím Abt Audi Sport, vo WEC háji farby Audi v kategórii LMP1.

Nebezpečná dilema

„Zaskočilo to mnohých ľudí. Musí tu byť spôsob, akým sa preteky nebudú prekrývať. Hovoríme len o dvadsiatich víkendoch, je to veľa, ale stále je tu dostatok priestoru. Pokúsime sa zatlačiť na organizátorov a predstaviteľov FIA, aby našli riešenie. Pre lokálnych promotérov a sponzorov jestvujú isté obmedzenia, je to komplexné rozhodnutie. Je v záujme všetkých, aby sme mali v oboch sériách najlepších pilotov. Je to náročné, ale možné,“ myslí si di Grassi.

Brazílčan priznal, že ak by sa nezrodilo „rozumné“ riešenie, tak by boli piloti postavení pred náročné rozhodnutie. „Predstavte si situáciu, že vo WEC zažijete zlý začiatok sezóny, ale vo Formule E bojujete o titul. V takom prípade budem musieť diskutovať s Audi o tom, čo je priorita. Je to boj o titul alebo absolvovanie pretekov WEC, čo je možné len s dvojicou pretekárov? V tejto chvíli nie je jasné, čo by sme spravili, pretože Montreal privíta dvoje pretekov,“ dodáva jeden najlepších jazdcov FE.

JazdecFormula E 2015/16WEC 2016
Sébastien BuemiRenault e.damsToyota (LMP1)
Lucas di GrassiAbt Audi SportAudi (LMP1)
Nicolas ProstRenault e.damsRebellion (LMP1)
Sam BirdDS Virgin RacingFerrari (GTE)
Stéphane SarrazinVenturiToyota (LMP1)
Loic DuvalDragon RacingAudi (LMP1)
Nick HeidfeldMahindra RacingRebellion (LMP1)
Bruno SennaMahindra RacingRGR by Morand (LMP2)
Nelson Piquet Jr.NEXTEV TCRRebellion (LMP1)**
Mike ConwayVenturiToyota (LMP1)
Nathanael BerthonTeam Aguri*G-Drive Jota (LMP2)**
René RastTeam Aguri*G-Drive Jota (LMP2)

* čiastočné pôsobenie v FE

** čiastočné pôsobenie vo WEC

Zdroj: Autosport, foto: Zak Mauger (LAT)