Výsledkom kontroverzného využitia boxovej uličky počas fázy FCY je úprava pravidiel

foto: Formula E

Počas včerajšej Berlín E-Prix sa viaceré tímy uchýlili k taktickému riešeniu, ktoré dnes vyvolalo vlnu nevôle. Traja pretekári počas fázy FCY zvolili prejazd boxovou uličkou namiesto jazdy na trati a získali tak výhodu, ktorá podľa prepočtov znamenala asi päť sekúnd k dobru. Informuje o tom The-Race.com.

Po oficiálnom proteste zo strany Mercedesu bola maximálna rýchlosť v boxovej uličke znížená z 50 km/h na 35 km/h. Trojicu spomínaných pretekárov, ktorí využili priestory boxovej uličky počas FCY, tvoria Sébastien Buemi z Nissanu a dvojica Mahindry, Alex Lynn a Jérôme d´Ambrosio. Všetci traja po vjazde do boxov na malý moment zastavili a opäť pokračovali v jazde.

Doterajšia maximálna rýchlosť 50 km/h v boxovej uličke znamenala oproti jazde na trati výhodu. Počas fázy FCY môžu piloti ísť rovnakou maximálnou rýchlosťou, avšak prejazd cez boxovú uličku bol o čosi kratší.

Prvú časť berlínskeho finálového „six-packu“ vyhral da Costa, záver pretekov priniesol drámu (Video)

Šéf Audi Allan McNish povedal, že podľa neho je zníženie rýchlosti správne. „Myslím si, že za týchto okolností je potrebná zmena už len kvôli bezpečnosti, pretože počas FCY by možno prišiel každý do boxov, všetci by na chvíľu zastavili a pohli sa. Bolo by to trochu riskantné, takže súhlasím s Medzinárodnou automobilovou federáciou a takisto si myslím, že na toto pravidlo by sme sa v budúcnosti mali poriadne pozrieť.“

Komisári protest Mercedesu voči dvom z troch spomínaných pilotov zamietli, ale došlo k zníženiu maximálnej rýchlosti. „Na konci dňa sme všetci pretekári a ide nám o to, aby sme v rámci platných pravidiel získali čo najväčšiu výhodu. Nemyslím si, že je potrebné kritizovať tímy, ktoré túto výhodu využili, ale teraz zjavne došlo k zmene pravidiel, čo znamená, že táto výhoda tu už nebude,“ dodal šéf tímu Mercedes Ian James.

Ohlasy: Napätie v DS Techeetah, Porsche a Mercedes začali sľubne (Video)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *