Vzdá sa Formula E auta Gen2 EVO v prospech znižovania nákladov?

foto: Formula E

Formula E by sa mohla úplne vzdať aktualizovaného vozidla Gen2 EVO, ktorého nástup bol naplánovaný na tento rok a následne preložený na sezónu 2021/2022. Informuje o tom The-Race.com.

Ešte začiatkom apríla sme sa dozvedeli o ročnom odklade nástupu nového monopostu, ale za posledné obdobie sa množia vyjadrenia o potrebe výrazného šetrenia a znižovania nákladov. Len nedávno zakladateľ a predseda šampionátu Alejandro Agag naznačil možné zastropovanie nákladov pre tímy. To by však nemuselo stačiť a v hre je dokonca odklad nástupu vozidiel tretej generácie.

O viacerých možnostiach hovorí šéf série Jamie Reigle, ktorý reagoval na upravený homologizačný proces pre ďalšie dve sezóny. „Myslím si, že ľudia dospeli k záveru, že ide o lineárny vzťah. Ak niečo odložíte o rok, tak to znamená, že oneskorenie sa bude týkať aj Gen3. Mohla by to byť alternatíva, ale je to len jedna z možností.“

Formula E premýšľa o zastropovaní nákladov pre tímy

„Jestvujú aj alternatívy, ktoré hovoria o nástupe Gen2 EVO, o jeho dlhšom využívaní a odsunutí vozidla Gen3. Potom sú tu dva scenáre, ktoré sa snažia zachovať model s Gen3 a Gen2 EVO. Ak by sa vývoj auta Gen2 EVO odložil, ušetrilo by to náklady a mohli by sme sa sústrediť na Gen3. Preto je možné aj to, že Gen2 EVO neuzrie svetlo sveta, ale teraz je ťažko povedať, ako sa to skončí,“ pokračuje Kanaďan.

Športový riaditeľ BMW Jens Marquardt podporuje doteraz prijaté opatrenia, ale apeluje na vedenie šampionátu, aby spravilo viac pre konštruktérov. Tí čelia tlaku a musia šetriť. „Nástup vozidla Gen2 EVO v ôsmej namiesto siedmej sezóny a dvojitá homologizácia sú dobré rozhodnutia na podporu tímov. Vážime si a vítame tieto rozhodnutia, ale prebiehajú diskusie zamerané na ďalšie znižovanie nákladov, čo je z nášho pohľadu nevyhnutné. Odklad nástupu Gen3 s ohľadom na desiatu sezónu je jednou z možností, ktoré podporujeme.“

Ak by sa ujala spomínaná myšlienka, tak by sme videli vozidlo tretej generácie v akcii až v ročníku 2023/2024.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *