Zakladateľ Formuly E dostal „padáka“ už po tretích pretekoch premiérovej sezóny, dnes je pevnou súčasťou šampionátu

Alejandro Agag
foto: Formula E

Alejandro Agag je jedným z najvýraznejších predstaviteľov svetového motoršportu a zakladateľom sérií Formula E a Extreme E.

Španiel predstavil so svojím tímom v roku 2014 odvážny projekt s názvom Formula E, ktorý mal ponúknuť prvé preteky elektrických monopostov na svete. Špecializovaný portál The-Race.com priniesol doteraz nezverejnenú informáciu o vtedajšom krátkodobom Agagovom prepustení. Písal sa december 2014 a všetci sa od rána pripravovali na v poradí tretie preteky premiérovej sezóny v uruguajskom Punta del Este.

Agag pre vyššie uvedený zdroj prezradil detaily svojho vtedajšieho prepustenia. „Došli nám peniaze. Už v Pekingu to bolo veľmi tesné, v Putrajayi to bolo náročné, ale mali sme tam promotéra, takže preteky zaplatil on. V Punta del Este sme mali veľký problém. Tam všetko skolabovalo. Museli sme minúť úplne všetky peniaze. Investori už nechceli prispieť ďalšími peniazmi. Enrique Bañuelos v tom čase nemal prostriedky na financovanie a následne ma vyhodil. Preteky prebehli v sobotu a v nedeľu ráno ma vyrazil.“

Alejandro Agag v roku 2014
foto: Formula E

„Mali sme mať schôdzu správnej rady a ja som mu povedal, aby sme ešte pred schôdzou skočili na kávu. Kým sme boli v Punta del Este, dostali sme dve ponuky od ľudí, ktorí chcel vstúpiť s vlastným kapitálom. Takže sme neboli mŕtvi. Mnoho ľudí chcelo vložiť svoje peniaze do Formuly E, ale on ich nechcel prijať, pretože by mohol stratiť kontrolu. A to nechcel. Bola to v podstate veľmi, veľmi jednoduchá situácia,“ pokračuje Agag.

„Povedal som mu, počúvaj, môžeš ma vyhodiť, vlastníš 54 percent spoločnosti, takže ak chceš, môžeš ma vyhodiť. Ale ak ma vyhodíš a ja pôjdem do paddocku s tým, že odchádzam, môžeš očakávať, že polovica tímov odíde so mnou. A možno odídu všetky tímy i sponzori a nebude žiadny šampionát. Tak to bude, ak ma vyhodíš. Takže podľa mňa ma vyhodiť nemôžeš,“ spomína terajší predseda série a zakladateľ pripravovaného projektu Extreme E.

K definitívnemu zastabilizovaniu finančnej budúcnosti Formuly E došlo v marci 2015, keď pred pretekmi v americkom Miami vstúpila do šampionátu spoločnosť Liberty Global. Formula E funguje už šiesty rok, jej trhová hodnota sa výrazne zvýšila a rastie každým rokom.

Alejandro Agag: Príbeh muža, ktorý navždy zmenil motoršport

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *