Zo „súperov“ spojenci. Uvidíme preteky Formuly E a F1 v rámci jedného podujatia?

foto: Formula E

Preteky Formuly E a F1 by mohli v budúcnosti prebehnúť v rámci jedného podujatia. Informuje o tom The Race, ktoré dodáva, že v tomto ohľade prebehli prvotné debaty.

Formulu E počas rokovania zastupoval jej zakladateľ a predseda Alejandro Agag. Jeho náprotivkom bol jeho priateľ a prezident F1 Stefano Domenicali. Podľa The Race tieto súkromné diskusie prebehli ešte predtým, ako ich prezident Medzinárodnej automobilovej federácie Jean Todt potvrdil pre La Gazzetta dello Sport.

Pre talianske periodikum začiatkom mesiaca povedal: „Nie som proti myšlienke organizovania víkendu s oboma kategóriami na rovnakom mestskom okruhu. Niečo také by mohlo fungovať, ale Formula E si musí zachovať vlastnú futuristickú tvár.“

Agag nedávno v jednom rozhovore potvrdil tieto tendencie, ale zároveň upozornil, že momentálne to nevyzerá ružovo. Teraz sa to zrejme nestane, ale podľa Španiela to v budúcnosti nie je vylúčené.

Ako dodáva The Race, k spomínanému stretnutiu malo dôjsť ešte vlani a debatovalo sa o možných spoločných podujatiach v rokoch 2022 alebo 2023. Agag a Domenicali vraj rokovali aj o konkrétnej trati, ktorá by bola pre obe série priechodná. V tomto smere sa hovorí o Mexiku City. Dvojica preberala aj Singapur či Vietnam.

Formula E sa drží sezóny s 15 pretekmi, pomôcť majú ďalšie dvojité E-Prix

Čo by sa muselo zmeniť?

Množstvo vecí. V prvom rade je to kalendár elektrického šampionátu, ktorý má iné načasovanie ako F1. Sezóny sa začínajú koncom roka a končia v júli alebo auguste. Momentálnym problémom je okrem iného fakt, že niektorí konštruktéri a partneri šampionátu nechcú, aby bol elektrický kolotoč vnímaný ako podporná séria F1, čo je pochopiteľné.

Výkonný riaditeľ Formuly E Jamie Reigle v tomto smere pre The Race povedal, že Formula E si má držať svoj smer, ktorým sú podľa neho preteky v mestách. Aktuálny stav, v ktorom sledujeme preteky na permanentných, respektíve polopermanentných tratiach, je výsledkom pretrvávajúcej pandémie.

Súperi alebo…?

Formula E je očami fanúšikov F1 často vnímaná negatívne. Istá časť sa z nej smeje, iná ju odsudzuje, vníma ju ako konkurenčnú sériu. Bezpochyby, tieto názory rozdúchavajú aj nešťastné výroky niektorých zainteresovaných strán, či neprajníkov. Jestvujú však aj takí, ktorí si uvedomujú úlohu Formuly E v hierarchii motošportu. Ak by sa vyššie spomínané tendencie podarilo jedného dňa naplniť, zo „súperov“, ako ich vnímajú vyššie spomenuté strany, by sa časom mohli stať spojenci.

POTVRDENÉ: Formula E sa v máji v Monaku predstaví prvýkrát na trati F1

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *